<p>A jó idő közeledtével sok teendő vár a kertészkedőkre, hisz kezdetét veszi a nagy magszórás ideje. Egy jól átgondolt és megfelelően gondozott ablakpárkányon vagy balkonon kert nélkül is szinte mindig terem valami egészséges szuper étel, ehhez azonban nem árt tisztában lennünk azzal, hogy mikor mit vethetünk, ültethetünk. </p>
Petrezselyem
A petrezselymet magról szaporítjuk, és azokat tavasszal, lehetőleg minél korábban el kell vetni. Figyeljünk, hogy ne gyomosodjon el, ha kell, egyeljük, fattyazzuk és nyáron mindenképpen öntözzük.
A petrezselyem az egyik legnagyobb tápértékű növény. Magas A-, C-, E- vitamin-, illóolaj-, ásványianyag-, illetve karotintartalma van, ami segít immunrendszerünk erősítésében, és fokozza a szervezetünk védekezőképességét.
Borsó
A zöldborsót magvetéssel szaporítjuk, 6–8 szemet tegyünk egy 30 centiméteres ládába. Február végétől április közepéig vethetjük 5–8 cm mélyre. Szárazabb hónapokban, úgy mint a május–június, egyszer-kétszer öntözzük meg. Két-háromszori szedést is tervezhetünk.
A borsó egy aprócska csodaszer, amely magas magnéziumtartalommal bír, ami nélkülözhetetlen az izmoknak és az összes puha szövet egészségének megőrzéséhez. Nem utolsósorban pedig a csontoknak is jót tesz, ugyanis a magnézium segít meggátolni a kalcium kiválását a csontokból, így minden korosztály számára elengedhetetlen. A legtöbb zöldséghez hasonlóan a borsót is érdemes főleg nyersen fogyasztani, ugyanis a főzés során csökken a tápanyagtartalma.
Spenót
A spenót, vagy más néven paraj egy világszerte elterjedt kultúrnövény, ami laza, de felül tömör szerkezetű talajban fejlődik a legjobban. Meleg és napos időben a spenót hajlamos a felmagzásra, és mivel ez az időjárás májusban már gyakori, a spenótot érdemes korán elvetni. A márciusban vetett spenót áprilisban már szedhető.
A spenót kiemelkedően gazdag élelmi rostokban, antioxidánsokban, flavonoidokban, karotinoidokban, klorofillban, valamint vitaminokban és ásványi anyagokban. Vitaminok közül az A-, K- és a C-vitaminból fordul elő benne jelentősebb mennyiség. Ásványi anyagok közül különösen gazdag vasban, magnéziumban, káliumban, kalciumban és folsavban. Utóbbinak köszönhetően terhes nőknek kimondottan ajánlott a fogyasztása.
Padlizsán
Bizony, egy kellemesen napos erkélyen még a padlizsán is elfér, minimum 13 cm mély cserépben. Szereti a meleg talajt, így törekedjünk arra, hogy napos helyre kerüljön a balkonon. Magról vetjük és rendszeresen öntözzük.
A padlizsánt a szerelem almájának is nevezik, C-vitaminban, folsavban, niacinban, pantoténsavban gazdag, és jelentős kálium-, foszfor-, magnézium-, kalciumforrás is.
Hónapos retek
A téli fagyok elmúltával, akár már február végétől is vethető szabad földbe és az erkélyen cserépbe, ugyanis már 3 fokon csírázni kezd. Annyi a dolgunk, hogy arra ügyeljünk, hogy a földje mindig nyirkos legyen.
A retek mustárolaj-glikozidjai antibakteriális és gombaölő hatásúak, így kiválóan alkalmas a megfázás és cseppfertőzések megelőzésére, valamint serkenti a májfunkciókat, de legfőképp az epekiválasztást.
Rukkola
Borsmustár néven is ismerik, és egész évben csipkedhetjük az áprilisban elszórt magok leveleit. A napos, enyhén félárnyékos helyet szereti, és az állandóan kissé nyirkos földet.
A rukkola igazi rákellenes csodaszer, glükozinolát nevű aromaanyaga megakadályozza a daganatos sejtek szaporodását. Magas B- és C-vitamin forrás, rostokban és antioxidánsokban gazdag.