<p>Akinek van otthon háziállata, ismeri az érzést: ha beteg a kis kedvenc, a gazdi minden tőle telhetőt megtesz, hogy a lehető leggyorsabban és leghatékonyabb módon segítsen rajta. Ugyan sok esetben csak a gyógyszer segíthet, azért vannak olyan alkalmak, amikor nekik is elég lehet egy gyógynövényes kúra.</p>
Forrás: iStock
Megelőzés szempontjából nem is kérdés, hogy jó eszköz a gyógynövény, ugyanakkor ha már kialakult a betegség, jobb, ha az állatorvossal konzultál először a gazda. De ha ő is rábólintott a természetes szerek használatára, akkor sem mindegy, hogy mit mire adunk nekik.
A friss és szárított gyógynövényeket rá is szórhatjuk kedvencünk ételére, de tea formájában az ivóvizükbe is bele lehet keverni. Léteznek gyógynövénykapszulák is, amit jobb, ha morzsolva adunk oda az állatnak, mert sokszor nagyon nehéz rávenni őket, hogy lenyeljék a pirulát. A glicerinoldat is jó, mivel édes íze miatt könnyebb beadni, mint az alkoholos oldatokat.
A Borsnak nyilatkozó Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő javaslatai a következők:
Allergiára, száraz orra, allergiás tüsszögésre kitűnő választás a borsmenta, mert az fertőtleníti a légutakat és köptető hatása is van. De jó a lándzsás útifű és a máriatövis is, amelynek ráadásul májvédő hatása is van.
Meszesedés, csontkinövés: kapor, kurkuma, fahéj
Gyulladásra, fájdalomra: kamilla, cickafark, fehérfűzkéreg
Ízületi panaszokra, felfekvésekre: külsőleg aloe vera, körömvirágkrém
Karmok töredezettségére, korpára, fogkőre: csalán, citromfű. Ezek méregtelenítenek és javítják az anyagcserét is.
Gyomorprobléma, bélgyulladás: kamilla
Kullancs és parazita ellen: őrölt fokhagyma, de akár a fokhagymakapszula is jó megoldás lehet
A kutyák szeretik az ánizs illatát. Dugjunk el egy kis adag ánizs- és ánizskapormagot a fekhe-lyükbe. Ezzel könnyen távol tarthatók még a bolhák is.