<p>A Szent Anya már rengeteg ember életében hozott változást, a hívők pedig mindezt úgy hálálják meg, hogy csodaszép ruhákkal lepik meg. Évszázadok óta érkeznek a zarándokok, hogy a szoborhoz imádkozzanak.</p>
Angyalok hozták
A Balaton déli partjától nem messze található egy somogyi kistelepülés, amely méltán az egyik leghíresebb zarándokhely Magyarországon. A legenda úgy tartja, hogy 1520 táján egy éjszaka nagy fényesség árasztotta el az eget a megye fölött. Ebben a mennyei fényességben angyali ének szólalt meg, majd a csodás himnuszok zengése egyre jobban közeledett az alvó faluhoz. Ezen az éjszakán ugyanis a Szűzanya szállott angyalaival Andocs fölé. Mikor másnap reggel a nép munkába indult, meglepődve látták, hogy a falu közepén lévő, addig üres telken egy tornyos kápolna áll.
Tízezrek keresik fel
Az andocsi Nagyboldogasszony-templom alapkövét valójában 1739. május 25-én rakták le, de a zavaros, háborús légkör miatt lassan haladt előre az építkezés. A barokk stílusban épült templomhajó harmonikus formában simul hozzá az ősi gótikus kápolnához, mely megmaradt az új kegytemplom szentélyének. Az épületegyüttest Padányi Bíró Márton püspök szentelte fel 1747-ben. A Szűzanya méltó trónusának készült díszes barokk kegyoltárt egy évvel korábban építették. Középre helyezték az andocsi kegyhely ékességét, a kegyszobrot, az Angyalok Királynéját, karján a kisded Jézussal, amely miatt évente több tízezer zarándok keresi fel a helyet.
Hálából hozzák a ruhákat
Munkatársunkat a település polgármestere, Werner Józsefné fogadta a helyszínen. – A templom különlegessége: az öltöztetett Szűz Mária-szobor a kis Jézussal, amely a XV. századból származik. A hívők gyakran buszokkal jönnek, hogy imádkozzanak hozzá, és sok fiatal pár is úgy dönt, hogy itt kötik össze az életüket. A zarándokok gyógyulás vagy gyermekáldás kapcsán kérnek segítséget a Szent Anyától – mesélte Andocs első embere.
– A ruhákat és az ajándéktáblákat hálából hozzák, miután az imáik meghallgattattak. Jelenleg 353 darabból áll a gyűjtemény. 1747 óta öltöztetik. A Szűzanya első ruháját Zichy Katalin grófnő ajándékozta a templom újjászentelése alkalmából. Sajnos sok elveszett a régi időkből. A legidősebb, épségben megmaradt ruha 1852-ből való, ez Talliánné Boronkay Cili adománya. A gyűjtemény általában kéthavonta, negyedévente lesz gazdagabb. Angliából, Venezuelából, Kanadából, Kínából és Jemenből is érkezett már egy-egy ajándékkelme – mondta Werner Józsefné.
Mindig más színben
Szűz Mária ruhái különlegesek, színesek és díszesek. Ezeket a darabokat speciális szabásminta alapján kell készíteni, a 160 centiméteres szoborra nem lehet bármit ráadni. A palástok két részből állnak: az egyiket a Szűzanyára, a másikat a kis Jézusra adják az asszonyok, akik kéthetente öltöztetik új köntösbe a Madonnát.
– A színek az egyházi év liturgikus színeit követik. Ettől akkor van eltérés, ha olyan zarándokcsoport érkezik, akik korábban már hoztak egy ruhát, és kérik, hogy az legyen rajta a Szent Atya által celebrált misén – magyarázta a polgármester asszony.
– Nagyböjt időszakában a lila a meghatározó, ami az egyházban a gyász színe. A harmadik vasárnap kivételével adventkor is lila. Pünkösdkor pirosba öltöztetik, ünnepeken az arany, az ezüst és a fehér dominál. Joggal mondhatjuk, hogy a Szent Anyának tényleg ezer arca van – zárta Werner Józsefné.