A kertekben és az utak mentén növekvő, hajtásai végén csillag formájú, fehér virágú – főként gyomnövényként ismert – tyúkhúr kiváló gyógynövényünk. Ásványi sókat, iIlóolajokat, C- és E-vitamint tartalmaz, és emberi fogyasztásra alkalmas.
A teljes föld feletti részét gyűjtjük virágzáskor, tavasztól őszig. Figyeljünk, mert összetéveszthető a halványkék virágú, borostyánlevelű veronikával – ez nem ehető –, és a vörös virágú mezei tikszemmel. A tyúkhúr virága minden esetben fehér.
Gyógyhatásai: napi 1-2 csésze tyúkhúrtea pár hét alatt leviszi a magas koleszterinszintet. Reggel éhgyomorra fogyasszuk. Kiváló vértisztító és zsíroldó, serkenti az epe és a máj működését. Csillapítja a köhögést, külsőleg kiütések, fekélyek gyógyítására használták.
Kiváló tavaszi méregtelenítő.
Tisztítókúra: naponta egy csészényi, gyümölcscentrifugában készített tyúkhúritalt igyunk meg egy hétig. Keverhetjük más levelekkel (spenóttal, rukkolával, gyermekláncfűvel), édesíthetjük mézzel. Nagyon jó hatással van a bőrre.
Tipp: egy maréknyi növényt felaprítunk, 2,5 dl vízzel leforrázunk, lefedve 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Ne használjunk fémszűrőt!
Tipp: a zsenge tyúkhúrleveleket olívaolajjal, sóval, nyers fokhagymával, vízzel és tejjel turmixoljuk össze. Sűríthetjük főtt burgonyával. Articsókalevéllel keverve, cseppek formájában is kapható.