<p>Sokszor halljuk mostanában, hogy valaki extrovertált vagy introvertált személyiség. Mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya, még akkor is, ha ez elsőre nem annyira egyértelmű.</p>
Szélsőséges csoportok
Mindenkinek legalább egyszer megfordul a fejében, hogy vajon ő milyen személyiség lehet. A legelterjedtebb két típus az extrovertált (kifelé forduló) és az introvertált (befelé forduló), azonban Makai Gábor klinikai szakpszichológus szerint ez a kettő nem elég ahhoz, hogy meghatározzuk az embereket.
– Az extrovertált és az introvertált személyiség igazából két szélsőséges típus, természetesen nem csak ilyen emberek vannak, sőt a többség személyisége ennél jóval összetettebb. Az introvertált inkább akkor érzi magát biztonságban, ha el tud rejtőzni a külvilágtól. Fontos azonban, hogy ez nem egyenlő a depresszióval. Ezzel szemben az extrovertáltak szeretnek társaságban, a középpontban lenni – magyarázta a szakértő, majd hozzátette, hogy a személyiségünk egy részét a génjeinkből nyerjük, míg a többi a tapasztalatokból, a traumákból és a boldog pillanatokból alakul ki. Pontosan ezért más minden ember, és ezért nem lehet a többséget csak az extrovertált vagy csak az introvertált csoportba sorolni.
Nyitott és zárt
Az introvertáltak inkább maguknak valók, kevésbé nyitottak a társas kapcsolatokra, nem annyira aktívak, és nem keresik annyira az ingereket sem. Kevésbé szeretnek ismerkedni, és ha társaságban vannak, nem szeretik, ha mindenki őket nézi, így biztosan nem nekik van a legnagyobb hangjuk. Sokszor úgy tűnhet, mintha nem érdekelné őket senki és semmi, pedig ez nem igaz, csupán befelé fordulóak. Sok esetben erősen próbálják ledönteni a gátlásaikat és a falakat, amiket maguk köré építettek, és ez igen nehéz feladat.
Egy extrovertáltnak ez a küzdelem szinte felfoghatatlan, ők ugyanis ennek pont az ellentétei. Nekik akkor nő a boldogságérzetük, ha emberek között vannak, rendkívül impulzív, pörgős személyiségek. Fokozottan keresik az ingereket, enélkül nem érzik jól magukat a bőrükben. A szavakkal nagyon jól bánnak, mindent meg tudnak magyarázni, ezért is szeretik a körülöttük levők, ha ők beszélnek az összejöveteleken.
Cserélődnek a szerepek
Ahogy minden embernek, úgy az extrovertált és az introvertált embereknek is szükségük van a változatosságra. Előbbinek is kell a magányos énidő, míg utóbbiak is igénylik a társaságot. A különbség csupán annyi, hogy nem ugyanolyan mértékben van szükségük a másik típus jellemzőire. Ha valaki rosszul érzi magát a bőrében, feszeng a saját személyisége miatt, akkor szakértővel javíthat rajta.
– Természetesen valamennyire változtatható ez, de ne gondoljuk azt, hogy az introvertáltból extrovertált lehet, és fordítva. Lehet, hogy utóbbi szakértő segítségével kicsit majd meg tud nyílni, ahogy egy trauma után a nyitottabb emberek is bezáródnak. A változás sok mindentől függ – magyarázta Makai Gábor. Fontos az is, hogy az ember olyan környezetet teremtsen, ahol jól érzi magát. Ez igaz a munkahelyre is, mivel aki zárkózottabb, nem fogja jól érezni magát egy pörgős helyen, míg a nyitottabbaknak unalmas lehet egy egyszerű irodai munka. Ha minden fontos dolog megvan a környezetben, akkor valamennyi személyiség jól fogja magát érezni, és pontosan erre kell törekedni.
Az introvertált munkavállaló
Előnyei: türelmes, konfliktuskerülő, empatikus, jó megfigyelő és elemző, erősen tud koncentrálni, elmélyül a feladatban, átgondoltan dönt, nem fecseg.
Neki való állás például: levéltáros, könyvtáros, grafikus, természetfotós, informatikai, számítástechnikai munkakörök.
Az extrovertált munkavállaló
Előnyei: igazi csapatjátékos, szereti a váratlan, spontán helyzeteket, imád beszélni és jól is kommunikál, népszerű, könnyen alakít ki kapcsolatot idegenekkel is.
Neki való állás például: tévés, rádiós műsorvezető, pincér, eladó, ügyfélszolgálatos, szállodai recepciós.