Valószínűleg kevés olyan család van, amelynek a lakásában ne lenne valamilyen állatfigura – kutya, teknős vagy elefánt – porcelánszobor vagy fafaragás formájában. A kínai kultúra különleges figyelmet szentel az állatoknak.
Pontosan tudjuk, egy-egy tárgynak nem csak dekorációs célja van a lakásban, az ágy, a szekrények, de még a szőnyegek elhelyezkedése is jelentéssel és hatással bír a család életére. A feng shui szerint az sem mindegy, hova kerülnek az állat alakú tárgyak, amelyeknek mágikus erejük van.
Ősi kapcsolat
Az embereket és állatokat évezredes, szoros kapcsolat köti össze: együtt vagy egymás mellett élnek, hatnak egymásra, alkalmazkodnak, idomulnak egymáshoz. Az ősi mítoszokban, eredetmondákban is jelentős szerepük van az állatoknak, gondoljunk csak a magyar csodaszarvasra vagy a turulmadárra. A gyerekeknek szóló meséknek is gyakori hősei az állatok, így már kicsiként megtanulhatjuk tulajdonságaikat: a róka ravasz, a nyuszi fürge, a medve vagy maci pedig nagy és erős, szeretetreméltó bumfordi.
Égi jelentőség
Az állatok fontosságát jelzi, hogy valaha a csillagképek többsége is róluk kapta a nevét. Az éjszaka sötétjében az eligazodás, tájékozódás érdekében az emberek az egymáshoz közel álló csillagokat tárgyak és állatok képéhez hasonlították, így „született meg” Magyarországon például a Fiastyúk vagy a Nagymedve elnevezés. Az állatok spirituális, mágikus erejét jelenítik meg a horoszkópokban szereplő csillagjegyek: halak, rák, oroszlán, skorpió.
Az állatok ereje
Egykor a törzsi varázslók különböző maszkokat és állatbőröket raktak magukra, hogy az állatalak megszemélyesítésével saját maguk „újjászületését”, és az adott állat energiáival való feltöltődést érjék el. Az asztrológia követői is hisznek abban, hogy magukban hordozzák a csillagjegyük, vagyis a rák, a skorpió vagy éppen a kos tulajdonságait.
A világon a legtöbb kultúra tisztel valamilyen állatot vagy teremtményt, amelyet védelmezőnek vagy az ősének tart. Az ősi kínai hagyomány szinte minden állatnak tulajdonít szimbolikus jelentést, és a feng shui terjedésével világszerte népszerűek lettek, kabalaként szolgálnak az állatfigurák.
A sárkány Európában a gonosz megtestesítője, Kínában viszont az egyik legfontosabb állat. Az őserő, a termékenység jelképe. Kifejezi a kitartást, a kreativitást. A sárkány jó szellem, mindenhol ott van, mindent átjár.
A medve a kínaiak számára a ház védelmezője. Úgy gondolják, hogy a bejárat közelében elhelyezett medve megvéd a betörőkkel vagy az ártó szándékkal közeledőkkel szemben.
A tigris általában az egészséges harci erőt, a küzdeni akarást jelképezi, de a gyengeséget is magában hordozza. Szobrát, képét nem szívesen tartják lakásban, mert úgy vélik, az ott élőket is felfalhatja.
A ló a gyorsaság, a lendületesség, a kecsesség, a bátorság és az erő kifejezője. Sikeres utódokat is jelképez.
A hal az általános szerencsehozó kabala, mely különösen a pénzt vonzza. Üzlethelyiségben ezért szinte kötelező az akvárium vagy egy halszobor. A keletiek szerint az akváriumban kilenc halat kell tartani: nyolc aranyhalat és egy feketét. Az arany vonzza a pénzt, a fekete hal pedig megvéd a rossztól.
A bagoly a koncentrálóképesség javításában és a tudás megszerzésében segít. Állandó jelzője a bölcs.
A teknős a feng shui egyik legfontosabb állata. A hosszú, egészséges életet, a bölcsességet, a szerencsét és a kitartást jelképezi. Minden formában segíti „gazdáját”: képen, szoborként vagy terráriumban élő állatként is. Általános szerencsét hozó kabala.
A vadliba a hitvesi hűség, az egymással szembeni szolidaritás jelképe. Hogy hatását kifejtse, párosával kell állnia a hálószobában.