Forrás: UNSPLASH
Egy séta a természetben, az őszi erdőben pozitív energiával töltheti fel, és a gyógynövénykészletét is gyarapíthatja. Ilyenkor még betakaríthatja az utolsó (gyulladáscsökkentő, sebgyógyító) körömvirágokat, csalánlevelet és gyökeret, a kék katángvirágokat és a katánggyökeret, találhat koleszterincsökkentő tyúkhúrt, köhögéscsillapító útifüvet, gyermekláncfüvet, cickafarkvirágot, stresszoldó levendulát, a vizeletkiválasztó rendszer gyulladásos megbetegedései, vesekőképződés, bakteriális fertőzés esetén ajánlott aranyvessző is.
Ősszel gyűjthető termések: az immunerősítő csipkebogyót szárításra a fagyok előtt, lekvárnak a fagyok után szedje. A vértisztító, izzasztó, élénkítő, emésztésjavító hatású boróka, a kiváló szíverősítő és vérnyomás-csökkentő galagonyabogyó is ilyenkor gyűjthető. A som, a vese- és húgyúti problémák kezelésére, vesekőképződés ellen hasznos a madárberkenye termése, az emésztést segítő édeskömény és a petrezselyem magja is elérhető most.
Ősszel gyűjthető gyökerek: nyugtató, altató és stresszoldó macskagyökér, katáng-, gyermekláncfűgyökér, a csontforrasztó feketenadálytő-gyökér. A gyökér beazonosításához fontos, hogy a növény föld feletti része még ép állapotban legyen, hogy ne tévesszük össze a gyökereket egymással.
Gyógynövények szárítása: a bogyókat egészben, a csipkebogyót legjobb félbe vágva, a magokat is eltávolítva szárítani. A gyökereket megmosva, felkarikázva vagy kisebb kockákra vágva tegye el. A szárítást végezheti aszalógépben vagy a legkisebb fokozatra állított sütőben, nyitott ajtónál.
TIPP: Az egészséges, jó állapotban lévő virágokat, leveleket és terméseket lehetőleg napsütéses órákban gyűjtse.