A pandémia alatti összezártság nemcsak a családbővítési kedvet hozta meg, hanem sajnos a szakítások, válások száma is megnőtt. Pedig időben felismerve az eltávolodás okát a legtöbb kapcsolat megmenthető lenne.
Forrás: Shutterstock
Amennyien örültek annak, hogy a koronavírus-járvány idején a beszűkült lehetőségek miatt végre több időt tölthettek szeretteikkel, annyian sokalltak be a kényszerű összezártságtól. Mert azok az apróságok, amelyek hét közben elsikkadtak – hiszen a párok a munkahelyükön töltötték az idejüket –, most otthon reflektorfénybe kerültek. A kisebb viták, csetepaték, valamint a folyamatosan gyűlő, ki nem mondott sérelmek pedig idővel robbanásveszélyhez vezettek. S ha a párnak elfogyott a türelme, energiája, vagy egyszerűen csak nem találta meg a megfelelő hangot, könnyen lehet, hogy visszafordíthatatlanul elmérgesedett a helyzetet.
Jó tanulság tehát, hogy nem érdemes halogatni, vagy kivárni, hanem már az első riasztó jeleknél érdemes lépni.
1.Társas magány
Hiába vannak együtt, ha mindketten magányosnak érzik magukat. Persze az is előfordulhat, hogy csak az egyiküknek kevés az az odafigyelés, amit a másik féltől kap.
2.Elfelejtett dátumok
A névnapok, születésnapok, évfordulók semmibe vevése elsősorban a nőknek esik rosszabbul, de egy figyelmen kívül hagyott telefonhívásnak vagy megválaszolatlan üzenetnek a férfiak sem örülnek. Ilyenkor ugyanis az aktívabb fél úgy érzi, már nem fontos a másik számára.
3.Gyakori veszekedések
Viták nélkül ugyan nincs kapcsolat, ám ha a pár minden apróságon összekap, azt már komolyan kell venni. Ha pedig valamelyikük folyamatosan provokál, akkor eljött az ideje egy tisztázó beszélgetésnek.
4.Némaság
A másik véglet, ha vita helyett sértődött némaságba vonul az egyik, vagy mindkét fél. Mert ilyenkor esély sincs arra, hogy közelebb kerüljenek a megoldáshoz.
5.Mártíromság
Amikor az egyikük lényegesen többet vállal a kapcsolatáért, de ezt sértett mártírként teszi, és minden mozdulatával, pillantásával a tudtára adja a másiknak, mennyire egyoldalúnak tartja a kapcsolatot.
6.Bizalmatlanság
Az állandó gyanúsítgatás, a másik telefonjának, laptopjának, közösségi oldalainak ellenőrizgetése könnyen aláás egy párkapcsolatot. Az ok nélküli féltékenység szintén nagyon bántó tud lenni.
7.Hiányzó intimitás
Az elmaradó összebújások, simogatások vagy a szexuális problémák pedig egyértelmű jelnek tekinthetőek.
A legfontosabb, hogy tudjanak őszintén beszélni egymással. Ha meg akarják menteni a kapcsolatot, akkor nincs helye vagdalkozásnak, a sérelmek egymás fejéhez vágásának vagy kizárólag a másik hibáztatásának. Amennyiben viszont úgy érzik, ketten képtelenek megoldást találni a gondjaikra, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Ma már nem ciki pártanácsadó vagy mediátor segítségét kérni.
Meglepetésekkel kedveskedjünk
Mindenki örül az apró, kedves figyelmességeknek. Persze nem kell túlzásokba esni, és Valentin-napra felvásárolni az összes szív alakú lufit vagy csokoládét. Első lépésként kezdhetné mondjuk azzal, hogy reggel egy kedves üzenetet hagy a párja zsebében, amit nap közben megtalál. Netán a közös számuk, vagy egy jó élményt felidéző sláger linkjét nap közben átküldeni a másiknak. Ha fáradtnak, ingerültnek látja, akkor ajánlja fel – méghozzá önzetlenül –, hogy elvégez helyette egy nemszeretem munkát (bevásárlás, mosogatás, autó kitakarítása stb.). De egy feszültségoldó masszírozás vagy egy illatos habfürdő is eloszlathatja a „viharfelhőket”. A legfontosabb a türelem és az empátia, na és a békülési hajlandóság.