Az allergia tulajdonképpen a szervezet téves immunválasza, amikor olyan anyag vagy molekula ellen védekezik, ami valójában ártalmatlan a szervezetre. Kiütésektől a légszomjig számos formában jelentkezhet – ráadásul évről évre egyre korábban kínozza a betegeket.
Forrás: Shutterstock
Az allergiások jól tudják, melyek az árulkodó tünetek, amik megjelenésétől számítva gyakorlatilag szinte egészen a kemény fagyokig számíthatnak a nem csak bosszantó, hanem sok esetben akár életveszélyes reakciókra, amit a szervezetük produkál olyan mikroszkóppal is alig látható apróságok ellen, mint a pollen.
Tavasszal mindig erősödnek a tünetek, hiszen ahogy a természet életre kel, máris ontja magából az allergizáló anyagokat. Egyes növények, mint például az éger, platán, fűz, a citrus-, valamint a tiszavirágfélék már elkezdték a pollenek szórását, de szerencsére nem nagy mennyiségben, így ezek még nem okoznak tüneteket, de a mogyoró már teljes pompájában virágzik.
Jellemzően a Dunántúl és az Alföld déli részén, illetve a főváros térségében a kőris, valamint a nyár virágpora is már bekerült a levegőbe. Hamarosan pedig a pázsitfűfélék is beindulnak.
Az allergia nem csak kellemetlen tüneteket produkál, hanem komoly megterhelést is jelent a szervezetnek. Az ebben szenvedők még bizonyos, teljesen hétköznapi élelmiszerekre is érzékenyebben reagálhatnak. A szakemberek általában azt mondják, hogy abban az időszakban, amikor a minket allergizáló anyagok jelen vannak a levegőben, érdemes kerülni a paradicsom, az uborka, a cukkini, a padlizsán, a tök, a banán, a napraforgómag és a kamilla fogyasztását.
Nyáron pedig a görögdinnyével, a sárgadinnyével, az őszibarackkal és a nektarinnal egészül ki a tiltólista.
Még ha ezekre közvetlenül nem is allergiás valaki, jótékony kerülni a hisztamintartalmú, vagyis önmagukban is allergizáló élelmiszereket is, mint példáula mogyoró, a csokoládé, a zsíros sajtok, a kolbász, a szalámi, a füstölt húsok, a citrusfélék, valamint az alkoholos italok.
Ha mégis úgy dönt, hogy enne belőlük, előtte mindenképpen hőkezelje azokat, főzze meg a gyümölcsöket, így csökkenthető az allergizáló hatás.
Ellensúlyozható a fent felsorolt élelmiszerek hatása például almaecettel, ami hisztamincsökkentő hatású. Érdemes salátaöntetbe, italba keverni. Mint minden betegség esetében, az allergiásoknak is fontos a sok alvás és a rendszeres testmozgás – ezek szintén enyhíthetnek a tüneteken.
Érdemes egy héten több hajmosást is beiktatni, így legalább az ágyba kevesebb kerül a pollenekből.