Durva, milyen folyamatok mennek végbe, ha lemondunk a fogmosásról, akár csak egy rövidebb időre is.
Forrás: Pixabay
Azt már kisgyermekkorban megtanultuk: a fogmosás nem csak esztétikai kérdés, hanem az egészségünkre nézve is rendkívül fontos. De pontosan miért? Sokan azt hinnék, a fogmosás kihagyása csak a fogainkra van hatással, azonban tévednek.
Kutatások bizonyítják ugyanis, hogy a szív- és érrendszeri betegségeknek, a cukorbetegségnek, egyes légzőszervi problémáknak, a sokízületi gyulladásnak, sőt, akár az Alzheimer-kórnak is lehet köze a fogak és a fogíny állapotához.
Sőt, ha ez nem lenne elég, a koronavírus-fertőzés halálozási rátája is összefügg a fogaink és fogínyünk állapotával.
A statisztikai adatok szerint a fogínybetegség a világon a hatodik leggyakoribb betegség. A gyulladt fogíny tüneteit, például a fogmosás közben jelentkező vérzést, vagy a duzzadt fogíny jelentette kellemetlenséget sajnos sokan félvállról veszik, pedig érdemes lenne foglalkozni vele, mert a betegség könnyen komoly fog- és állkapocs-problémákhoz, például fogvesztéshez is vezethet.
Ez azonban nem minden.
A fogínygyulladás okozta fertőzés a vércukorszint emelkedését is okozhatja, ettől pedig nehezebbé válik a cukorbetegség kezelése, miközben a beteg nem is sejti, mi lehet ennek az oka. A folyamatos gyulladás, és a fertőzést okozó baktériumok elszaporodása a tüdőbetegségeket is súlyosbítja.
A világjárvány adatai pedig azt mutatják, hogy a fogínybetegségben szenvedők a koronavírus-fertőzés okozta halálozás szempontjából is veszélyeztetettebbek voltak. A súlyos tüneteket és a halálozást ugyanis gyakran a citokin-viharnak nevezett jelenség okozza: az immunrendszer ilyenkor túlzott vehemenciával reagál, és elárasztja a testet a citokin nevű gyulladást okozó fehérjével – erre pedig sajnos nagyobb az esély, ha a szervezetben amúgy is egy állandó gyulladás áll fenn.
De azoknak is érdemes odafigyelni a fogínybetegség tüneteire, akik babát terveznek, akiknek magas a vérnyomásuk, cukorbetegek, vagy a családban gyakran előfordulnak a szív- és érrendszeri betegségek – írja a Ripost.