A halról a magyarnak a karácsonyi halászlé és a rántott pontypatkó jut eszébe, pedig isteni grillfogásokat is lehet készíteni belőlük. Mutatjuk!
Grillezni rengetegen szeretnek, hisz ez a kerti partik elengedhetetlen kelléke. Mégis, amikor grillről van szó, egyből a jó kis zsíros tarjára, a csirkemellre és a különböző kolbászokra gondolunk. Pedig halakból is remek vacsorákat, ínycsiklandó étkeket készíthetünk, ráadásul pillanatok alatt tálalhatjuk is! Az áruházláncok fagyasztópultjai és hűtői is roskadoznak a tengeri halfilékben. Ön mennyire ismeri ezeket?
Különleges csemegének számít a lazac. Ez a hal nagyon értékes tápanyagforrás: fehérjében és omega-3 zsírsavban gazdag. Fontos, hogy mindig friss lazacot vásároljunk. A lazac önmagában is finom, de aki ragaszkodik hozzá, olíva- vagy szezámolajban pácolhatja a sütés előtt fél-egy óra hosszáig. Túlfűszerezni sem éri meg, kevés só és zöldfűszer elegendő rá. A citrom, vagy lime viszont kiválóan kihozza az ízét.
A 2-2,5 centi vastag halszeletet 3-4 percig süssük oldalanként. Megfordítani elég egy alkalommal. Ha rajtahagyjuk a bőrét, biztos hogy nem esik szét a húsa. Onnan tudjuk, hogy megsült, ha már nem átlátszó a hal. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert akkor nagyon kiszárad!
A pangasius – magyarul cápaharcsa – délkelet-ázsiai eredetű hal. Élete során végig meleg vízben él, így a húsa teljesen zsírmentes. Európában és hazánkban is az utóbbi években terjedt el. Grillezéshez túl nagy előkészületeket nem igényel ez a halfajta. Tetszés szerinti fűszerekkel dörzsöljük be a filét: só, bors, kakukkfű, fokhagyma egyaránt kitűnő ehhez. Érdemes alufóliában sütni a halat, mert sütésnél könnyen szétesik. A fóliát pici olajjal kenjük meg. Oldalanként 10-10 perc alatt gyönyörűen átsül a cápaharcsa!
A tonhal szintén nagyon egészséges: egy sor vitamin és ásványi anyag leledzik benne, hogy az omega-3 zsírsavat se felejtsük el! Tonhalat sem bonyolult grillezni. Steakhez dörzsöljük be a halat olívaolajjal, majd sóval-borssal szórjuk meg. Ezt ha tehetjük, 1-2 órával a sütés előtt végezzük el. A halhús mindkét oldalát 4-5 percig süssük, amíg szép piros nem lesz. Nyárshoz 2 centis kockákra vágjuk fel a filét, majd tetszés szerint olajos pácban vagy sós-borsos fűszerkeverékben hagyjuk állni 2 órát. Összesen 5 percig süssük a nyársat, de közben forgassuk őket a grillen az egyenletes süléshez!
Aki evett már hekket, az szinte kivétel nélkül a Balatonon tette, rántva. Ehhez képest el lehet készíteni ezt a halat grillen is. A halat előbb sózzuk be, majd 5-6 vágást ejtsünk rajta, hogy könnyebben átsüljön a hús. Ha a balatoni ízeket szeretnénk megidézni, készítsünk paprikás lisztet és abban forgassuk meg a hekket! 6-8 percig érdemes sütni a halat, ameddig kellően megpuhul. Fontos, hogy mérsékelt hőfokon süljön a hekk, ehhez elég, ha a grill két oldaláról éri a hő.
Lévai Ferenc, a nemzet halásza is melegen ajánlja a grillezett halételeket.
– Bármilyen halat grillezünk, érdemes a rácsra grillpapírt vagy sütőpapírt helyezni, mert így nem ég oda a hal. A papírt pedig egy kis olívaolajjal fújom be. Ha pontypatkóról van szó, a kétujjnyi vastag szeleteket én sütés előtt 1 órával fűszerezem be: durva tengeri sóval dörzsölöm át. A patkók hátulján ejtek két kis vágást, hogy könnyebben süljön a halhús. Sütés közben elég egyszer átfordítani a szeleteket. 10 perc alatt pedig kész is a grillezett hal. Köretként, mivel rengeteg zöldség terem mostanában, így grillezett zöldségeket ajánlok: a paprika, a paradicsom és a vöröshagyma is remekül süthető grillrácson. Fogyasztás után pedig nem is esne jobb egy pohár, magyar rozéból készült fröccsnél! – javasolja Lévai Ferenc.