Test és lélek

Igazi különlegesség az ókorból: Ez a tökéletes kovászos kenyér titka

Bors

Létrehozva: 2021.08.28.

Újra rivaldafénybe kerül a kovász: mutatjuk, hogy csináld!

Forrás: Pexels

A nyárnak lassan vége, a hőségtől lassan végleg elbúcsúzunk, helyette eljön a hűvös, bekuckózós napok ideje. Az ember ilyenkor nagyobb kedvet kap az otthoni időtöltésekhez – főleg a sütés-főzéshez. A kovász az utóbbi időben ismét középpontba került: legyen szó otthoni sütésről, vagy éttermi fogásokról, a különleges házi kenyérfélék elképesztő népszerűségnek örvendenek.

Egyiptomból származik

Egészen az ókori Egyiptomba nyúlik vissza a kovász története – világszerte ugyanis innen terjedt el a kenyér. Az első kenyereket kovásszal készítették: hozzávalói között csak liszt, víz, só és köménymag szerepelt. A középkorig kizárólag otthon, maguk sütötték az emberek, majd a 14. században a céhek megjelenésével a pékek céhe is létrejött, az iparosodás során pedig nagyüzemben kezdték gyártani a kenyeret. Ekkor kezdett eltűnni a kovász: helyébe a sütőélesztő lépett.

szerencsére ez mára megváltozott: a kovász egyre népszerűbb a kenyérkészítésben

Így készül

Néhány pofonegyszerű lépéssel otthon is készíthetünk kovászt, aminek hozzávalóit mindössze liszt és víz alkotja. A cél egy természetes erjesztési folyamat beindítása, ami során a víz aktiválja a lisztben lévő mikroorganizmusokat. A kovász képződéséhez a gabonában és a levegőben jelenlévő baktériumok járulnak hozzá.

A kovászkészítéshez az összetevőkön kívül némi türelemre is szükségünk lesz, ez ugyanis egy hosszadalmas folyamat, amihez nem elegendő a víz és a liszt összekeverése.

A folyamathoz egy pohárra és egy tiszta konyharuhára is szükségünk lesz. Nincs más dolgunk, mint egyenlő arányban összekeverni a lisztet és a vizet, majd letakarni a konyharuhával és hőforrás (például kályha vagy radiátor) mellé helyezni. A kovászt ezután hagyjuk szobahőmérsékleten 9-12 órán át dolgozni, majd „etessük meg”. Ennek során ismét egyenlő arányban adagoljuk hozzá a két összetevőt, keverjük össze, és újra takarjuk le.

Az eljárást egy-két hétig ismételjük, ezután elkészül a kovász.

Ha jól dolgoztunk, egy savanykás illatú, sűrű, krémes állagú, világos- vagy sötétbarna keveréket kapunk. Fontos, hogy az elkészült kovászt innentől hűtőszekrényben kell tárolnunk, tetejére pedig papírtörlőt vagy gézt kell helyeznünk, hogy a levegő szabadon bejuthasson.

Kész kovászunkat kéthetente etessük: az eljárással évekig tárolhatjuk a keveréket.

A tökéletes kovászos kenyér

Miután elsajátítottuk a kovászkészítés folyamatát, nincs más dolgunk, mint megsütni a tökéletes kenyeret.

Hozzávalók: 150 g búzafinomliszt * 150 g víz * 1 ek kovász

Tészta: 300 g búzaliszt * 170 g víz * 1 db közepes főtt, reszelt burgonya * 2 tk só * 1 tk őrölt köménymag * keményítő a kenyérforma megszórásához

Elkészítés:

Az indító adag elkészítéséhez keverjük össze a lisztet, a vizet és a kovászt egy tálban, fedjük le, és hagyjuk erjedni szobahőmérsékleten 9-12 órán át, amíg mennyisége megduplázódik. Közben héjastól főzzük meg a burgonyát, majd miután kihűlt, hámozzuk meg és reszeljük le. Keverjük össze a tészta hozzávalóit az indít kovásszal, majd dolgozzuk simára. Ismét pihenő következik: kenyértésztánkat fedjük le és hagyjuk szobahőmérsékleten pihenni, félidőben óvatosan gyúrjuk át, hogy a buborékok eltűnjenek. A tésztát ezután öntsük az enyhén belisztezett munkalapra, kézzel dagasszuk, majd alakítsuk a kenyérformánknak megfelelően. Keményítővel szúrjuk meg a formát, helyezzük bele a tésztát, majd takarjuk le és hagyjuk újabb 2-3 órán át kelni. 250 fokra melegítsük elő a sütőt, majd a tésztát sütőpapírral bélelt tepsire borítsuk rá. Süssük a kenyerünket körülbelül 10 percig, majd csökkentsük a hőmérsékletet 200 fokra, és süssük még legalább 20 percig.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek