A csipkebogyó fantasztikus csodaszer, érdemes minél többet gyűjteni belőle.
A vadrózsa termése, a csipkebogyó évszázadok óta része a népi gyógyászatnak: a belőle készült tea kiváló a nátha kezelésére, az egyik legjobb zsírégető, de az immunrendszer erősítésére, megelőzésre is használhatod.
Már három szem csipkebogyóban is több C-vitamin van, mint egy narancsban, de egyéb vitaminokat is bőven tartalmaz, például A, B1, B2, K. Javítja a szervezet általános védekezőképességét, gyulladásgátló és antioxidáns tulajdonságai miatt ízületi problémák kezelésére is alkalmazható. Felsorolni is hosszú lenne az okokat, miért érdemes begyűjtőkörútra indulnod; ám előtte nem árt felkészülni.
Kétféle álláspont létezik csipkebogyó-ügyben: vannak, akik azt mondják, csak a fagyok után érdemes szedni, mások éppen az ellenkezőjét, hogy most, október közepén kell leszüretelni a termést. Mindkét tábornak igaza van, ugyanis a csipkebogyó szüret időpontját aszerint érdemes időzítened, hogy mire szeretnéd felhasználni. A fagyok előtt sokkal magasabb a bogyók vitamintartalma, mint utána, így, ha teát szeretnél készíteni belőle, akkor most kell elkezdeni a begyűjtést. Lekvárhoz azonban valóban jobb megvárni az első fagyokat, hiszen a bogyók még rendkívül kemények.
A vadrózsa megterem bárhol, van, aki a kertjébe is telepít; de a legtöbb bokor-csoport erdei tisztásokon, dombhátakon, mezőkön található. A vadrózsa nyáron is gyönyörű, ilyenkor ősszel pedig megjelennek a bokrokon a piros, húsos termések. Szedés előtt győződj meg róla, hogy biztonságos-e szedni a termést, hiszen lehet, hogy mezőgazdasági terület mellett áll, és kapott permetszert, de azt is érdemes megnézni, mekkora az autóforgalom. Út mentén álló bokrokról nem ajánlott bogyót szedni.
Csak az egészséges, kemény terméseket szedd le, és utána óvatosan bánj velük: nem szabad rázni, összetörni a bogyókat, és arra is ügyelned kell, hogy zacskóban hamar befülled, romlik az állaga. Érdemes rögtön a szedés után fel is dolgozni.
Ha teát szeretnél készíteni belőle, vágd le a bogyókról a szár és a csészelevél maradványait, majd vágd ketté őket éles késsel, és kapard ki a magokat. Napon, vagy 80 Celsius fokra beállított sütőben száríthatod.
Lekvárhoz csak a csipkebogyó húsára van szükséged: vágd le a bogyók két végét, majd alaposan mosd meg őket. Áztasd be 5-6 órára a főzés előtt, majd lassú tűzön, kevergetve főzd puhára annyi vízzel, amennyi ellepi. Utána passzírozd át, és készítsd el ugyanúgy, mint bármilyen más lekvárt. Mindkét feldolgozás macerás, de megéri: vitaminban gazdag, finom teával és lekvárral gazdagodik a kamrád.