<p>Ezek a praktikák semmibe sem kerülnek, mégis sokat számítanak.</p> <p></p>
Forrás: Pixabay
Mindenkinek gondot okoz az élelmiszer-felesleg, sokan nem eszik meg a „másnapos” rántott húst sem, így aztán tonnaszám kerülnek a kukába egyébként még teljes mértékben ehető élelmiszerek.
Az Élelmiszerbank felmérése szerint Magyarországon 1,8 millió tonna élelmiszer-felesleg keletkezik, amit ha kamionokra pakolnánk, a sor egészen Párizsig érne el.
Mutatunk 9 trükköt, amivel jelentősen csökkentheti bárki a pazarlást.
Gondolkozz heti menüben, ahol egy élelmiszertípust többször is fel tudsz használni. Írj a menü alapján pontos bevásárlólistát, így elkerülheted az impulzusvásárlást.
Tárolj okosan: mindig a legközelebbi lejárati idejű terméket tedd előre, akár a boltban. Ne hagyd, hogy megromoljon! A hűtőt állítsd 5 fok alá, és tudd, hogy mi van benne. Tehetsz a hűtőajtóra emlékeztetőket is. Törődj a maradékkal: edd meg, használd fel vagy fagyaszd le. A legkreatívabb melegszendvicsek és pizzafeltétek biztos, hogy maradékból születtek.
Fermentálj, vagy főzd be! Szezon idején megesik, hogy kicsit túl sokat vásárolnunk valamiből, vagy alapvetően nincs szívünk otthagyni az árut. Lekvárt szinte bármiből lehet csinálni, de ezenkívül savanyítva is elteheted, vagy befőzheted. Késő ősszel és télen hálás leszel az eperlekvárért, a barackkompótért vagy a kovászos uborkáért.
Használj fel mindent! Hajlamosak vagyunk megfeledkezni őseink bölcsességeiről a főzést illetően is. Pedig nem is kell olyan sokat visszamennünk az időben, elég csak a szülőkig, nagyszülőkig. Az ételeink jelentős része abból is adódik, hogy a rendelkezésre álló alapanyagokból mindent igyekeztek hasznosítani. Nem véletlenül született meg sokunk kedvence, a kocsonya vagy épp a körömpörkölt.
Ne dob ki, alkosd újra! Rendszeres főzés során is elkerülhetetlen, hogy megmarad valamennyi étel. Nagy hiba lenne kidobni a még fogyasztható ételt, inkább vedd elő kreativitásodat, és alkoss belőle valami újat! Időt és pénzt is spórolhatsz vele amellett, hogy ezzel is csökkentheted a pazarlást. Sok finomságot összehozhatsz így.
Ha fagyasztasz, használj címkéket a csomagokon, amin feltünteted, mi van benne, és mikor került a termék a fridzsiderbe. Fél-egy év után már nem igazán alkalmas emberi fogyasztásra, így ha van rá lehetőséged, add át egy állatmenhelynek - természetesen fagyasztva.
Figyeld meg, mi az, amit mindig ki kell dobni, és legközelebb már ne vegyél belőle.
Komposztálj! Amit már tényleg nem tudsz másképp felhasználni, még mindig megmentheted. Nem kell kidobnod a szemetesbe zöldség-, gyümölcsmaradékokat, -héjakat, hiszen komposztálhatod is. Később felhasználhatod a paradicsompalántáid vagy fűszernövényeid ültetésekor. A kávézacc is belekerülhet a komposztálóba, de akár házi kozmetikumot készíthetsz belőle, hiszen kiváló bőrradírnak.