El sem hinné, a sós víz csodákra képes.
Forrás: Shutterstock
A megfázással, influenzával teli időszakban gyakori jelenségnek számít a tartós köhögés, a tüneteket pedig az asztma, az allergia, a reflux, illetve a száraz levegő csak még inkább súlyosbíthatja. Szerencsére nem csak a gyógyszerek kínálhatnak enyhülést a problémára, a természet eszköztárát éppúgy igénybe vehetjük, akárcsak nagymamáink jól bevált receptjeit. Próbáld ki ezeket a módszereket!
Manapság hajlamosak vagyunk alábecsülni a klasszikus gyógymódokat, pedig egyes esetekben ezek hatékonyabbnak bizonyulnak, mint bizonyos pirulák. Ilyen például az inhalálás is, mely kifejezetten eredményes lehet a köhögés, és a megfázás tüneteinek enyhítésében. A gőz szinte azonnal fellazítja a torunkat ingerő nyálkás váladékot, gyógyító hatását pedig csak még inkább fokozhatod, ha illóolajokkal vagy gyógynövényekkel kombinálod!
A teafaolaj és az eukaliptusz olaj segíthet megnyugtatni a légutakat, és leküzdeni a baktériumokat, vírusokat.
Emellett kiválóan alkalmazható köhögés esetén a kamilla is, mely nyugtató, görcsoldó, valamint fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bír. A legjobb, ha lefekvés előtt fogsz neki az inhalálásnak!
A lakás száraz levegőjének hatására a nyálkahártya kiszáradhat, mely súlyosbíthatja a száraz köhögést. Ennek ellensúlyozására alkalmazhatsz párásító készüléket a hálószobában, így enyhítheted a kellemetlen tüneteket, továbbá megszüntetheted az orrdugulást és a bőrszárazságot is. Ügyelj azonban arra, hogy ne vidd túlzásba a párásítást, és mindig fordíts időt a készülék alapos megtisztítására! Ellenkező esetben a párásító hatására penész és baktériumok kerülhetnek a levegőbe, mely káros hatással lehet egészségedre is, és ronthat az állapotodon!
Bármilyen típusú köhögésről legyen is szó, mindegyikre igaz, hogy a legjobb ellenszere a bő folyadékbevitel és a pihenés. A víz egyébként is rendkívül fontos a szervezetünk számára, de nátha, illetve influenza esetén csak még inkább megnő a jelentősége. Fogyassz legalább 2 liter vizet naponta, ez segíthet megnyugtatni a torkodat, egyúttal pedig nedvesen tartja a nyálkahártyát. Utóbbi különösen télen lényeges, amikor a lakás levegője száraz.
A Penn State College kutatása során azt találták, hogy a méz hatékonyabb köhögéscsillapító lehet, mint bizonyos gyógyszerek. Ez az aranyló sárga táplálék gyulladáscsökkentő hatással bír, baktérium- és vírusölő, és a tanulmányok tanúsága szerint mérsékli az éjszakai köhögést. Lehetőség szerint vásárolj nyers mézet, ez ugyanis több egészséges összetevőt tartalmazhat, mint a hőkezelt változat! A mézet beleteheted teába vagy citromos meleg vízbe, de fogyaszthatod önmagában is. Egy-két kanál méz lefekvés előtt csodákat tehet!
A gyógy- és fűszernövények közül hatékony köhögéscsillapító lehet többek között az édesgyökér, a borsmenta, a kakukkfű, vagy például a gyömbér is. Készíts finom gyógyteát az édesgyökérből, mely egyszerre hat nyugtatólag a légutakra és lazítja fel a nedves köhögést kiváltó nyálkás váladékot. Az apróra reszelt gyömbért alkalmazhatod akár kanalas orvosságként is, ha egy kis mézzel, illetve citromlével kombinálod. A gyömbér kiváló köptető, így jól alkalmazható hurutos köhögés esetén, emellett pedig enyhítheti a torokgyulladás kellemetlen tüneteit is. A gyógynövények alkalmazása előtt érdemes a kezelőorvosod véleményét is kikérni, hiszen egyes növények mellékhatásokkal társulhatnak és bizonyos betegségeket negatív irányba befolyásolhatnak!
A sósvizes gargalizálás, amilyen egyszerűnek tűnik, olyan hatékony. Kutatások szerint a természetes keverék segítségével elpusztíthatóak a káros baktériumok, emellett enyhíthető a köhögést kiváltó torokkaparás. Keverj el fél teáskanál sót egy pohár langyos vízben, gargalizálj 15 másodpercig, majd köpd ki a sós folyadékot! Ismételd meg a műveletet a maradék keverékkel, végül öblítsd ki tiszta vízzel a szád.