Ezeket az szabályokat érdemes betartani minden főzés alkalmával.
Forrás: Pexels
Legyen szó egy gyakorlott konyhatündérről, vagy egy kezdő háziasszonyról, mindenki követhet el hibákat főzés közben. Egy biztos: a benned rejlő profi szakácsot bármikor előhívhatod – ebben próbál segíteni a Reddit című közösségi fórum egyik topikja, amelyben profi konyhai tippeket osztanak meg egymással a felhasználók. Most hoztunk 4-4 olyan praktikát, amelyeket a legtöbben elhibáznak, vagy éppen teljesen figyelmen kívül hagynak.
A „mise en place” kifejezés azt jelenti, minden a helyén van, a gyakorlatban pedig ez úgy néz ki, hogy a főzéshez kizárólag akkor kezdünk hozzá, ha minden összetevő előkészítve várja, hogy a fazékba kerüljön.
Fontos, hogy a főzés folyamata közben rendet tartsunk magunk körül, a konyhapulton egyre csak duzzadó káosz ugyanis nemcsak a munka közben nehezíti meg a dolgunkat, de a főzés végén csak nagyobb fejfájást okoz majd minden egyszerre történő eltakarítása.
Nemcsak hasznos, biztonságos is, ha késeinket használat előtt gondosan megélezzük: a munka így könnyebb és gyorsabb lesz, ráadásul a kellemetlen baleseteket is kikerülhetjük.
Ha már biztonság: az éles kés már csak akkor okozhat gondot, ha megcsúszik a kezünk, vagy épp a vágódeszka, amin dolgozunk. Ahhoz, hogy bombabiztosan helyezzük el a vágódeszkát a konyhapulton, nincs más dolgunk, mint benedvesíteni egy konyharuhát vagy egy papírtörlőt, és a deszka alá helyezni.
A legtöbben a konyhapult, vagy egy-egy edény szélén ütjük fel a tojást, ám jobb, ha tudjuk, hogy ez egy hatalmas hiba. A sima felületen történő óvatos ütés ugyanis nemcsak a tojáshéj szétválasztását könnyíti meg, a tojássárgáját is megvédi – utóbbi pedig kifejezetten fontos, ha a receptünk a tojások szétválasztását írja elő, vagy éppen buggyantott- vagy tükörtojást készítünk.
Steak esetén van egy szabály, amit szinte senki sem tart be, ám mégis a legfontosabb: hagyjuk békén a húst! Nem kell piszkálni, lökdösni, mozgatni, fordítgatni: minden oldalát egyenletesen süssük meg anélkül, hogy közben hozzányúlnánk.
A tökéletes sült burgonyáról számos városi legenda szól, ám a profik szerint akkor kapjuk a legjobb végeredményt, ha amellett, hogy a megfelelő burgonyafajtát választjuk, azt előbb 5-10 percig sós vízben forraljuk, és csak ezután sütjük meg. A végeredmény így szuperropogós külső, és krémes belső lesz.
Soha ne egyszerre dolgozzunk a vörös- és a fokhagymával. Ennek oka, hogy előbbi körülbelül 8 perc alatt sül meg, míg utóbbinak elegendő mindössze 30 másodperc. Ha egyszerre vetjük hőkezelés alá mindkettőt, a fokhagyma egész egyszerűen megég, és keserű ízt ad az ételnek.