Felnőttként sem kell feladnod a mitesszerek elleni harcot, megmutatjuk, mi az, amit bevethetsz ellenük.
Ha felnőttként élsz miteszerekkel az arcodon, akkor sem kell feladnod a harcot.
Forrás: Pixabay
Nincs annál bosszantóbb, ha már nem vagyunk tinédzserek, mégis mitesszerek éktelenkednek az orrunkon. De van jó hírünk is, felnőttként sem kell feladni a harcot a fekete pöttyökkel szemben. A legtöbbünk orrán gyakran jelennek meg mitesszerek, egyrészt mert koncentrált mennyiségű olajtermelő mirigy van ezen a területen, másrészt mert gyakran megérintjük az arcunkat, de bizonyos termékek, mint például a retinoidok, képesek leküzdeni őket - írja az insider.com.
A mitesszer a pattanások egyik formája, amely akkor fordul elő, ha a bőr pórusait eltömíti az olaj, a baktériumok és az elhalt bőr.
„Mint a kátyúk az úton, a pórusaink is megtelhetnek törmelékkel, amely a levegő hatására oxidálódik, és feketévé válik” – magyarázza Brian Toy, a Providence Mission Kórház bőrgyógyásza. A felnőttek 20%-ának vannak mitesszerei, amelyeket orvosilag nyitott komedonoknak neveznek. "Sajnos, bár a mitesszerek gyakoriak, „kezelésük bosszantóan nehéz lehet" – mondja Toy. Ennek ellenére van néhány lépés, amellyel bárki megelőzheti ezek kialakulását, és megszabadulhat tőlük, amikor megjelennek.
A mitesszerek leggyakrabban azokon a bőrterületeken fordulnak elő, ahol több faggyúmirigy található, amelyek olajat termelnek.
"Ezeknek a mirigyeknek a legnagyobb koncentrációja az orron, az állon, a nyakon, a háton és a mellkason található" - mondja Smita R. Ramanadham plasztikai sebész és bőrápolási szakértő. Emiatt az orr és az orcák hajlamosak a mitesszeresedésre. Mivel sokan sminkelnek – ami eltömítheti a pórusokat –, és napközben gyakran érintik az arcukat – ami baktériumokat juttathat be –, a mitesszerek még felnőttek között is nagyon gyakoriak az arc egyes területein. Ráadásul általában csokorba rendeződnek, ami arra vezethető vissza, hogy bizonyos területek, például az orr, zsírosabbak, és valószínűbb, hogy eltömődnek. Bárkinél megjelenhet a mitesszer, de a férfiak érzékenyebbek rájuk, mivel a tesztoszteron növeli az olajtermelést.
A mitesszerektől való megszabadulásnak legjobb módja, ha egy nagyszerű bőrápolási rutinnal megelőzzük azok előfordulását. „A higiénia kritikus szerepet játszik a mitesszerek kialakulásában és a megelőzésben” – hívja fel a figyelmet Toy. Ha reggel és a nap végén lemosod az arcodról a sminket, olajat, fényvédőt, szennyeződést és baktériumokat, megakadályozhatod a pórusok eltömődését.
1. Ne hagyatkozz a sminktörlőkre
"Noha a sminktörlő kendők hatékonyak, nem mindig megfelelőek erre a célra" – figyelmeztet Toy. „A rendkívül népszerű tisztítókendők, amelyeket sok páciensem használ, nem távolítják el a szennyeződéseket és a sminket megfelelően” – mondja. Ehelyett használj szappant és vizet vagy tisztítószert a törlőkendőn kívül.
2. Légy következetes, és válaszd a speciális szereket
Ha valaki aknéra hajlamos, akkor előfordulhat, hogy le kell mondania az enyhe tisztítószerekről, és olyan bőrtisztítót kell használnia, amelyet aknés vagy mitesszeres bőrre terveztek, mert ezek alaposabban kitisztítják a pórusokat. Nem biztos, hogy a régi, normál bőrre készült arctisztítód jó munkát végez majd a kellemetlen kis pöttyök ellen.
3. Gondosan válaszd ki az összes sminkeléshez használt terméket
Amikor alapozót, hidratálót vagy fényvédőt választasz, olyan terméket keress, amely nem komedogén. Ezeket úgy tervezték, hogy ne tömítsék el a pórusokat.
4. Kerüld az arcod megérintését
„A nap folyamán próbáld meg minimalizálni az arc érintését” – javasolja a szakember. Ez nehéz lehet, mivel az emberek óránként körülbelül 23-szor érintik meg az arcukat. A javaslat megvalósítása viszont megéri, mert a minimálisra csökkenti a pórusokba kerülő baktériumok mennyiségét.
5. Használj megelőző termékeket
Bizonyos bőrápoló termékek megelőzhetik a mitesszerek kialakulását. A retinolt vagy tretinoint tartalmazó hidratálók elősegítik a bőr regenerálódását, segítenek megakadályozni, hogy az elhalt bőrrészecskék eltömítsék a pórusokat. Egy másik hatékony összetevő a szalicilsav. Ha lefekvés előtt 2%-os szalicilsavat tartalmazó tisztítószert használunk, az segíthet leradírozni a bőrt, és megakadályozza a pórusok eltömődését.
A bőr felszínéhez közel eső mitesszerek néha maguktól elmúlnak. Ám ha a mitesszer néhány hét elteltével is megmarad, Toy szerint a legjobb, ha felkeresel egy profi kozmetikust vagy bőrgyógyászt. Olykor engedélyt ad pácienseinek, hogy a mitesszert ujjbegyeikkel próbálják meg kipréselni, de mindig arra kéri őket, hogy ne próbálkozzanak többször.
„Ha a mitesszer egyetlen próbálkozás után sem jön ki, azt mondom a betegnek, hogy adja fel, mert ezen a ponton a siker aránya már alacsony. Emellett minél jobban belefúrják a körmüket a bőrbe, annál valószínűbb, hogy hegesedést okoz” – tette hozzá a bőrgyógyász, aki szerint a legjobb biztosra menni, és szakemberrel rendszeresen kitisztíttatni a problémás területeket.