Egészség

Szakemberek figyelmeztetnek: Az életünkbe is kerülhet a gyors fogyókúra

Létrehozva: 2022.06.08.

Akár az életünkbe is kerülhet, ha a nyári szezon közeledtével drasztikus diétába kezdünk – hívják fel a figyelmet a szakemberek. Érdemes inkább hosszú távon életmódot váltani, és ha eddig nem jött össze, idén fogadjuk el magunkat úgy, ahogy vagyunk.

Szakemberek figyelmeztetnek: Az életünkbe is kerülhet a gyors fogyókúra

Nyáron, a strandszezonban gyakori, hogy mindenki hirtelen szeretne a hosszú idő alatt felszedett túlsúlyától megszabadulni. A szigorú és rosszul végzett fogyókúrák azonban az anyagcsere teljes felborulásához vezethetnek és krónikus betegeknél még akár hirtelen szívmegállást is okozhatnak. 

Heti 1 kilogramm elvesztése az ideális

– A nemzetközileg is elfogadott ajánlások szerint a lassabb ütemű, heti fél-1 kilogrammos fogyás tekinthető egészségesnek, 

ekkor van esély arra, hogy nem az izmot építjük le, hanem valóban a zsírt csökkentjük – fejtette ki véleményét Horváth Zoltánné a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszék főiskolai tanára a Semmelweis Egyetem Médiasarok oldalán. 

- Egy kilogramm testtömeg elvesztését elérhetjük napi 500-700 kalória megvonásával, vagy akár aktív mozgással is.

Fontos a sport is Fotó: Pixabay

 A fizikai aktivitás segíti a súlytartást, de önmagában – az étkezési szokások megváltoztatása nélkül – kicsi a szerepe a súlyvesztésben.

Káros az egészségre a siettetett fogyás

– A gyors diéta együtt jár az izomtömegvesztéssel, emiatt nem csak gyengének és erőtlennek érezhetik magukat az érintettek, hanem a szív- és légzőizomban is erőcsökkenés léphet fel, ami a krónikus betegeknél különösen nagy kockázatot jelent. 

A drasztikus fogyókúrák a szervezet elektrolit háztartását, vagyis az ásványi anyag egyensúlyt is felboríthatják, és súlyos esetben akár hirtelen szívmegállás is bekövetkezhet – tette hozzá Horváth Zoltánné, aki kiemelte: nem szabad éheznünk.

- Ha éhezünk, az alapanyagcserénk lelassul, kevesebb energia is elég a szervezet működéséhez, emiatt a kevesebbtől is hízni fogunk, ez vezet a jojó effektushoz.

Életmódváltás a hosszú távú megoldás

– Amikor egy páciens eljön hozzám tanácsadásra, akkor az első amit elmondhatok neki, hogy ezt most csak elkezdeni tudjuk, de ez egy hosszabb folyamat, ami életmódváltást, étkezési szokások megváltoztatását igényli – mondta a Borsnak Erdélyi Alíz dietetikus, táplálkozástudományi szakember.

– Tudnom, kell az illető napi tevékenységét, és hogy nincsenek-e olyan betegségei, amik befolyásolhatták az elhízását. Első körben egy nyersanyag válogatást végzünk, és egy egy hónapos feladat tervet készítünk. 

Nem mindegy mit eszünk Fotó: Pixabay

Azt, hogy mit eszik és mennyit, arról táplálkozási naplót kell vezetnie, mert ez a tükör, hogy betartott-e mindent. 

Fontos az is, hogy a fogyás mozgás nélkül nem megy. Az egy hónap múlva elvégzett testösszetétel mérésből kiderül, hogy a fogyás zsírból, vagy izomból történt-e. Ha az utóbbi, akkor valamit rosszul csinált és változtatni kell. Ez egy több hónapos összedolgozás, több találkozással és a folyamat gyümölcsöző, ha a páciens is akarja – mondta Erdélyi Alíz.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek