Függőség

Ha ezt az egy dolgot megteszed, súlyos dolgot deríthetsz ki magadról

Bors

Létrehozva: 2022.07.03.

Túl sokszor van a kezedben a telefonod? Sokat nézed feleslegesen a közösségi médiát? Kiderítheted, mi az oka.

Forrás: Pixabay

Jutott már eszedbe valaha, hogy lehet, hogy túl sokat foglalkozol a telefonoddal? Esetleg anélkül vécére sem tudsz elmenni, hogy vinnéd magaddal a készüléket? Lehet, hogy itt az ideje egy digitális detoxnak.

Szembenézés helyett odázás

A szakértők szerint időnként érdemes kipróbálni, vajon valójában miért vesszük kézbe a mobilt, vagy miért ülünk hosszú órákat a gép előtt. Persze vannak kivételek, hiszen ma már annyi dologhoz elengedhetetlen a képernyőhasználat, hogy nem lehet kizárni az életünkből. Van azonban az a pont, amikor már magunk sem tudjuk, miért pörgetjük az üzenőfalat. Ekkor érdemes feltenni magunknak a nagy kérdést, és leírni, mikor, miért ültünk le a gép elé, vagy vettük kézbe a mobilt.

A megdöbbentő valóság persze sokaknak fájhat: ki fog ugyanis derülni, hogy a képernyőhasználat remek módja annak, hogy elkerüljük a negatív érzelmeinkkel való szembenézést. Unalom, frusztráció, aggodalom, zavar – míg ezeknek az érzéseknek a megoldásához régen rengetegféle stratégiát kellett használnunk, ma már elég csak elkezdeni pörgetni a Facebook-, Instagram-, Tiktok-felületünket.

Elveszítjük a képességünket arra, hogy problémákat oldjunk meg, késleltessük a kielégülést és szembenézzünk frusztráló vagy fájdalmas élményeinkkel – mondta ezzel kapcsolatban Anna Lembke pszichiáter, a Dopamine Nation (Dopamin-nemzet) című könyv írója nyilatkozta a The Guardiannek.

A mindig elérhető, a felszínen örömöt okozó képernyőhasználat által tehát rengeteget veszítünk, miközben valójában nem tesz minket boldogabbá.

A listaírás segít abban, hogy feltérképezd, mennyire lettél képernyő-függő Fotó: Pixabay

De mit tehetünk ellene?

Ha most azt gondolod, örökre le kell mondanod a netes életről, valószínűleg tévedsz, de épp ideje moderálni azt, hogy miért és mennyit használod a képernyőt. A cél tehát a problémás használat megszüntetése. Ugyanakkor már az elején le kell szögezni, hogy mi tekinthető problémás használatnak: ha zavarja a munkát, a tanulást, a kapcsolatainkat; ha elhanyagolunk fontos teendőket és embereket miatta; ha mi magunk úgy érezzük, hogy nem vagyunk képesek kontrollálni, mikor és mennyit használjuk, és rendre előfordul, hogy sokkal több időt töltünk vele, mint terveztük. 

Ha ezen kérdésekre akár egy "igen"-ed is van, jó, ha megfogadod az alábbi tanácsokat!

  • Ha lehetséges, próbáld ki, hogy egy egész hétvégén át nem használsz semmilyen okoseszközt vagy képernyőt! Figyeld meg, hogy milyen érzéseid vannak ezzel kapcsolatban! Mikor hiányzik? Hogyan éled meg, hogy esetleg kimaradsz valamiből, amíg offline vagy? Mi segíti és mi nehezíti az absztinenciát? Akár le is írhatod a tapasztalataidat. Ez sokat fog segíteni abban, hogy megértsd, mi vezet a problémás használathoz.
  • Amikor visszatérsz a használathoz, szigorúan határozd meg, hogy a nap mely időszakaiban és mely eszközöket használod majd! Minden olyan applikációt, amely nem fontos, törölj a telefonodról! Ne használd az eszközt evés és társas tevékenységek közben, illetve olyankor sem, amikor valami mást csinálsz – például könyvet olvasol vagy filmet nézel!
  • Minden olyan közösségimédia-oldal használatát szüntesd be, amely a puszta időtöltésen kívül semmi pozitívat nem hoz az életedbe, negatív hatásait viszont érzed!
  • Ne az legyen reggel az első és este az utolsó dolgod, hogy a képernyőt bámulod! Ne a laptop elől zuhanj az ágyba, és ne a telefonodat használd ébresztőórának!
  • Fontos: ha úgy érzed, egyedül képtelen vagy kontrollálni a károsnak érzett képernyőhasználatot, akkor mindenképpen fordulj mentálhigiénés szakemberhez!

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek