Túl sokszor van a kezedben a telefonod? Sokat nézed feleslegesen a közösségi médiát? Kiderítheted, mi az oka.
Forrás: Pixabay
Jutott már eszedbe valaha, hogy lehet, hogy túl sokat foglalkozol a telefonoddal? Esetleg anélkül vécére sem tudsz elmenni, hogy vinnéd magaddal a készüléket? Lehet, hogy itt az ideje egy digitális detoxnak.
A szakértők szerint időnként érdemes kipróbálni, vajon valójában miért vesszük kézbe a mobilt, vagy miért ülünk hosszú órákat a gép előtt. Persze vannak kivételek, hiszen ma már annyi dologhoz elengedhetetlen a képernyőhasználat, hogy nem lehet kizárni az életünkből. Van azonban az a pont, amikor már magunk sem tudjuk, miért pörgetjük az üzenőfalat. Ekkor érdemes feltenni magunknak a nagy kérdést, és leírni, mikor, miért ültünk le a gép elé, vagy vettük kézbe a mobilt.
A megdöbbentő valóság persze sokaknak fájhat: ki fog ugyanis derülni, hogy a képernyőhasználat remek módja annak, hogy elkerüljük a negatív érzelmeinkkel való szembenézést. Unalom, frusztráció, aggodalom, zavar – míg ezeknek az érzéseknek a megoldásához régen rengetegféle stratégiát kellett használnunk, ma már elég csak elkezdeni pörgetni a Facebook-, Instagram-, Tiktok-felületünket.
Elveszítjük a képességünket arra, hogy problémákat oldjunk meg, késleltessük a kielégülést és szembenézzünk frusztráló vagy fájdalmas élményeinkkel – mondta ezzel kapcsolatban Anna Lembke pszichiáter, a Dopamine Nation (Dopamin-nemzet) című könyv írója nyilatkozta a The Guardiannek.
A mindig elérhető, a felszínen örömöt okozó képernyőhasználat által tehát rengeteget veszítünk, miközben valójában nem tesz minket boldogabbá.
Ha most azt gondolod, örökre le kell mondanod a netes életről, valószínűleg tévedsz, de épp ideje moderálni azt, hogy miért és mennyit használod a képernyőt. A cél tehát a problémás használat megszüntetése. Ugyanakkor már az elején le kell szögezni, hogy mi tekinthető problémás használatnak: ha zavarja a munkát, a tanulást, a kapcsolatainkat; ha elhanyagolunk fontos teendőket és embereket miatta; ha mi magunk úgy érezzük, hogy nem vagyunk képesek kontrollálni, mikor és mennyit használjuk, és rendre előfordul, hogy sokkal több időt töltünk vele, mint terveztük.
Ha ezen kérdésekre akár egy "igen"-ed is van, jó, ha megfogadod az alábbi tanácsokat!