Az eklektikus stílust nem könnyű megvalósítani, de abszolút nem lehetetlen. Lenyűgöző, kerüli a túlzsúfoltságot, ugyanakkor játékosan keveri a különböző korokból származó bútorokat, kiegészítőket. Talán ideje neked is kipróbálni!
Az eklektikus stílust kedvelők szeretik az egyedit, a különlegeset, a szabálytól eltérőt, céljuk az önmegvalósítás, az egyedi véleménynyilvánítás a modern lakberendezési elemeken keresztül. A dekoráció részeként bátran keverik a különböző stílusokat, kiegészítőket, ami a látszat ellenére harmonikusan illeszkedik az összképbe – tudtuk meg a Lakáskultúra összeállításából.
Az eklektikus stílusú lakás szép, kényelmes, a klasszikus lakberendezéstől merőben eltérő - de ahhoz, hogy a különböző korok és kultúrák irányzatait, dizájn elemeit harmonikusan ötvözni tudd valamennyire ismerned kell az enteriőr alapjait. Egy új lakás berendezésekor célszerű tanácsot kérni egy szakembertől, vagy inspirálódni különböző oldalakról. Az eklektikus enteriőr olyan, gondosan megválasztott belső elemekből áll, amelyek kiegészítik egymást, miközben ki is hangsúlyozzák a többi tárgy egyediségét. Az eklektikában keverheted a klasszikust a modernnel, a romantikát, a barokk elemekkel – saját személyiségeddel megfűszerezve.
Az eklektika jegyei lehetővé teszik, hogy a káoszból harmóniát, a rendetlenségből összhangot teremts. Bátran válogass az eltérő bútorok, lakáskiegészítők, színek, és textíliák között – amik elsőre talán meghökkentőnek tűnnek, de ha megfelelően kombinálod egymással a különböző korok és kultúrák irányzatait, kifinomult ízléssel könnyedén megteremtheted a harmóniát és a kompatibilitást.
A zűrzavar felszámolásának hatékony eszköze, ha elsőként „kiüríted” a teret: először szabadulj meg minden lomtól, kacattól, kisbútortól, dekorációtól, ami nem illik a térbe, vagy már nem szolgál téged. Ne kíméld a textileket, ágytakarókat, díszpárnákat sem, hiszen ezeknek a színe és mintája nagyban meghatározza a szoba hangulatát. Ha a nagy méretű perzsaszőnyeget lecseréled egy visszafogottabb darabra, vagy csak egyszerűen feltekered, és üresen hagyod a parketta felületét, a színes függönyök helyett pedig letisztult fehéret választasz – ráadásul mindezt natúr fallal kombinálod, máris elnyered a kívánt eklektikus hatást.
Válaszd ki két-három különböző stílusú kedvenc otthoni dekorációdat, és minden mást, amik ahhoz nem illenek, tüntesd el! Elsőre talán üresnek tűnhet a tér, de később ezt orvosolhatod olyan díszekkel, festményekkel, fali dekorációkkal, amelyek harmonizálnak az eklektikus irányelvekkel. Ha ezzel megvagy, már nagyjából átlátod miből építkezhetsz tovább – hacsak nem akarod nulláról átrendezni az egész szobát, a nagyobb bútorokat, mint a kanapét, szekrényt, könyvespolcot hagyd a helyükön. Természetesen lecserélheted őket, vagy ha úgy van kedved, akár át is festheted – ehhez válassz egységes színvilágot. Az, hogy milyen színt használsz, csak rajtad múlik: míg a sötét zöld, kék színek szűkítik a belső teret, addig a világosabb árnyalatok tágas érzetet és nyugodtabb benyomást keltenek.
Az alapvetően zsúfolt teret elegánssá és letisztulttá varázsolhatod az eklektika színpompájával: ehhez részesítsd előnyben a semleges darabokat, a természetes anyagokat és a natúr színeket, ezzel elkerülheted, hogy újra kialakuljon a káosz érzete. Ez különösen igaz akkor, ha például a kanapéd élénk árnyalatú: ez esetben az ágytakarók, párnák színe harmonizáljon a kanapé árnyalataival. Ha úgy érzed, hogy a végeredmény „túl sok”, akkor elsősorban a mintákból kell visszavenni: ennek legegyszerűbb módja olyan elemek eltávolítása, mint a díszes párnák, a mintás vázák, vagy az elmúlt évek során összevásárolt csecsebecsék.
A tér leegyszerűsítésének leghatásosabb módja a fal átfestése egy egyszínű, semleges tónusra: a fehér vagy a rózsaszín különböző árnyalatai a falakon tökéletes harmóniát teremtenek, és remekül ellensúlyozzák a dekorációs elemek tobzódó sokszínűségét. Így úgy lesz a tér színes és vibráló, hogy közben mégsem sok.
A hálószobában érdemes kerülni a nyugtalanító, túl élénk színeket, mert megzavarnak a nyugodt pihenésben. Helyette válassz inkább a fehér meleg árnyalatai közül, hiszen ezek egyrészt nyugtató hatással bírnak az idegrendszerre, másrészt kiváló alapként szolgálnak majd bármilyen más színhez.