Kert

Így spórolhatsz, ha élelmes vagy: megoldás az őszi komposztálás

Létrehozva: 2022.10.05.

A lehulló falevelek, gallyak rengeteg fejfájást okozhatnak, hiszen elégetni tilos, a bezsákolásuk pedig nagyon körülményes. Erre pedig kitűnő megoldást kínál az őszi komposztálás. Újrahasznosítás is, a legjobb és legtermészetesebb dolog, ami a háztartásunkban keletkező szerves hulladékkal történhet.

Így spórolhatsz, ha élelmes vagy: megoldás az őszi komposztálás

Forrás: pixabay.com

Az őszi komposztálás egyszerű módja annak, hogy tápanyagban gazdag humusszal ajándékozzuk meg a növényeinket, és csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét. A komposztáló praktikus megoldás a gyümölcsök, zöldségek, kávézacc, tojáshéj, kezeletlen papír, gallyak, falevelek, növényi nyesedékek, kartonpapír és az elhervadt virágok számára. Valódi kincs a kertben, hiszen a zöldségek, virágok, dísznövények alá bátran kiszórhatjuk az érett komposztot, de ültetőgödrökbe is adagolhatunk belőle. Ha komposztálunk, jelentősen csökken a háztartási szemét mennyisége és tisztább marad a szemetes kuka - derült ki a Lakáskultúra legújabb cikkéből.

Milyen hulladékfajtákat lehet komposztálni?

Kizárólag szerves hulladékot lehet így újrahasznosítani. De mindig figyeljünk arra, hogy a komposzt ne tartalmazzon káros anyagokat vagy szennyeződéseket, mint például műanyag, fólia, gumi vagy csont. Ha ezt nem vesszük figyelembe, a komposztálás nem fog működni és a komposztot később nem tudjuk felhasználni a virágainkhoz.

Komposztálással csökkenthetjük a légszennyezést Fotó: pixabay.com

Hová tegyük a komposztálót? 

A legjobb hely a komposztálónak a kert egy félreeső, ám a házból könnyen megközelíthető része. A legfontosabb, hogy félárnyékos helyre tegyük. A napsütötte hely azért nem megfelelő, mivel a komposzt túl gyorsan kiszárad a nyár során. A komposztálót úgy állítsuk össze, hogy az közvetlenül a talajjal érintkezzen, így a talaj organizmusai, mint például a földigiliszta utat találjon és otthonra leljen a komposztban. Ezért ne helyezzük a komposztot szilárd felületre, kőre vagy betonra. Arra is érdemes figyelni, hogy a szomszédokat ne zavarjuk vele.

Mikor elég érett már a komposzt?

Ha a bomlási folyamat jól megy végbe, kb. 2-3 hónap alatt friss komposzt keletkezik. Kb. 12 hónapot kell várni ahhoz, hogy érett, használható komposztot kapjunk. Akkor lesz érett, ha a szerves összetevők barna, jó illatú humusszá alakulnak.

A komposzt tulajdonképpen mesterséges humusz Fotó: pixabay.com

Házilag is egyszerűen elkészíthetjük

Ha van otthon építkezésből maradék anyag, raklap, fűrészáru, némi kézügyességgel akár házilag is készíthető a komposztáló. Arra feltétlenül figyelni kell, hogy jól szellőzzön, és könnyen át lehessen forgatni benne az anyagokat. Természetesen, ha nincs bennünk késztetés a barkácsolásra, vásárolhatunk is komposztálót. Egy négy fős családnak egy 1-1,5 m3-es méretű darab általában elegendő lehet.

Érdemes ősszel belevágni

Az ősszel lehullott falevelek és a metszések után ránk maradt gallyak ősszel sok gondot okoznak. Ilyenkor jó ötlet felállítani egy komposztálót, amiben tavasszal érdemes átforgatni a kupacot, majd a nyár folyamán folytathatjuk a zöldhulladék elhelyezését. Ha most elkezdjük termelni a komposztot, az nyár végére bőven megérik, és máris lehet cserepes növények átültetéséhez, gyümölcsfatelepítéshez használni. Elkerülhetetlenül lesznek benne nagyobb darabok, ezért a kiemelt komposztot érdemes felhasználás előtt átrostálni.

A komposztáló elnyeli a szerves szemetünk jelentős részét. Fotó: pixabay.com

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek