Az őszi szezonban egyre nagyobb divatnak örvend a tökfaragás. Csupán a fantáziánk és a kézügyességünk szabhat határt annak, hogy mit hozunk ki a tökből. A kifaragott töklámpást bárhová kihelyezhetjük, ám ha szeretnénk, hogy tökfejünk még novemberben is frissen vigyorogjon, érdemes bevetni pár apró trükköt. Na, de mi lehet a tartós halloween titka? Máris eláruljuk!
Ma már nincs október halloweeni töklámpások nélkül
Forrás: pixabay.com
A tartós halloween tök titka egyszerűbb, mint gondolnánk! Bár a tökfaragás inkább amerikai hagyomány, Magyarországon is egyre többen farigcsálnak maguknak vicces vagy épp rémisztő halloweeni töklámpást. Aki már készített ilyet, az jól tudja, hogy igencsak fárasztó munka egy-egy műremek megalkotása. Így nem csoda, ha minél tovább szeretnénk az elkészült tökfejbe gyönyörködni.
Mielőtt a kicsikkel vagy barátainkkal fejest ugranánk a tökfaragásba, érdemes előre átgondolni, milyen arcot, mintát, motívumot akarunk faragni, és tervezzük meg otthonunk mely pontjára szeretnénk majd tenni. A mintától függ, hogy melyik az ideális méretű, formájú tök az adott terv megvalósításához. De ne feledjük, a tök héja védőréteget képez, amit ahogy felsértünk, gombák, baktériumok, penész és különböző rovarok jutnak be a tök belsejébe, és megkezdődik a bomlási folyamat!
Lehetőség szerint próbáljunk meg szabályos és egyenletes héjú zöldséget választani. Ha nyomásra kicsit is puhának érezzük, inkább hagyjuk ott szegénykét. Már pár apró pötty, halvány folt, és repedés meggyorsítja a rothadás folyamatát, és akár egy éjszaka leforgása alatt is visszafordíthatatlan, rusnya foltok képződhetnek kedvenc tökfejünk pofiján. Olyan tököt válasszunk tehát, amelynek egyenletes a színe, sima a felszíne és kemény a húsa.
Ha fontos számunkra a környezettudatosság és szeretjük a kézműves kispiacokat, érdemes ellátogatni a legközelebbire és helyi termelőtől beszerezni a halloween tököt. Egyrészt mert ezzel minimalizálhatjuk az ökolábnyomunkat, és jót teszünk a magyar gazdaságnak, másrészt valószínűleg a szállítás során rövidebb utazáson és megpróbáltatáson esett át zöldségünk, ezzel pedig biztos, hogy jó minőségű termékhez juthatunk.
A faragás első lépéseként távolítsuk el az összes magot és belső, szálas részt. Szabadítsuk meg a puha részektől, hiszen minél szárazabb és tisztább a tök belseje, annál lassabban kezd el rohadni. A már kész alkotást minden este citromos vízzel vagy borsmenta (baktérium és gombaölő) oldattal érdemes permetezni, ettől garantáltan tartósabb lesz.