Vajon csak tévhit, hogy a citromlé segít felpörgetni az anyagcserét?
Sokan kezdik a napot egy pohár citromos vízzel, hogy felpörgessék az anyagcseréjüket, segítsék a fogyást, a szervezet méregtelenítését. A módszerrel azonban nem mindenki ért egyet, hiszen sok tévhit kering a citromlé hatásáról. Nézzük, mi az igazság! És vajon tényleg olyan hatásos-e, mint sokan gondolják...
Rossz hírünk van: ez csak álhír, amit szinte mindenki magáévá tett az elmúlt évek alatt. A citromlé nem csodaszer, nem fogunk tőle varázsütésre ledobni jó néhány kilót. Valóban támogatja a thyroxin nevű hormon termelését, ami a szervezet anyagcsere-folyamatainak sebességét szabályozza, de csak bizonyos mértékig – hiába ígér több kiló fogyást a legtöbb divatos diéta. A citromos víz legyen egy egészséges étrendet kiegészítő ital, amiből egy-egy pohár ajánlott.
És mi a helyzet a fogakkal? Nos, a citromlé nem tisztítja meg a fogakat, sőt, károsíthatja őket! A fogzománc ugyanis egy ásványi anyagokban gazdag réteg, amiből a citromsav kivonja ezeket az anyagokat, így a fogak védtelenné válnak – írta a Mindmegette.
A citrom pH-értéke 2,4, ami nem túl magas, de ha gyomorproblémákkal küzdünk, vagy érzékeny az emésztőrendszerünk, nem ajánlott a fogyasztása. Növelheti az égő érzést a gyomorban és a nyelőcsőben, refluxot okozhat, vagy felerősítheti a refluxos panaszokat. Ha ez a helyzet, jobb, ha kerüljük a citromlé fogyasztását, különösen reggel, éhgyomorra.