Veszélyt jelent, ha nem megfelelő helyre dobjuk ki az otthonunkban található lejárt, feleslegessé vált gyógyszereket.
Hogy mi történjen a lakossági gyógyszerellátás során képződött gyógyszerhulladékkal, azt a hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 11/2017. (VI. 12.) EMMI rendelet szabályozza.
Komoly közegészségügyi kockázatot jelent a gyógyszerek hatóanyagainak környezetbe kerülése, emellett ezek a vegyületek és az általuk generált folyamatok súlyosan károsíthatják a természetet. A feleslegessé vált gyógyszerek hatóanyagai a vécén lehúzva vagy lefolyóba engedve belemosódhatnak a talajba, majd a talajvízbe, és onnan visszakerülhetnek az ivóvízbe. Ugyanígy veszélyes, ha ezeket a háztartási hulladékok közé dobjuk. Leginkább veszélyesek a gyulladáscsökkentők, antibiotikum-tartalmú gyógyszerek, valamint a női nemi hormonokat tartalmazó fogamzásgátlók.
A lejárt vagy feleslegessé vált gyógyszereket ingyenesen leadhatjuk az egész ország területén található bármelyik patikában, a betegtérben elhelyezett gyógyszerhulladék-gyűjtő dobozokba. Ezekbe mehetnek a lejárt szavatosságú gyógyszerek, készítmények, a gyógykezelés után megmaradt, be nem szedett készítmények a csomagolásukkal együtt.
Nem lehet elhelyezni a gyógyszerhulladék-gyűjtő dobozokba a tűz- és robbanásveszélyes készítményeket, az egyszer használatos injekciós tűket, fecskendőket, a higany-tartalmú készítményeket. Ezek elhelyezésével kapcsolatban a gyógyszertári munkatársak segítségét kell kérni.
Az otthoni betegellátás során képződő hulladékok pl.: injekciós tűk, fecskendők, infúziós szerelékek veszélyes hulladékoknak minősülnek. Ezért ezeket sem szabad a háztartási hulladékgyűjtő edényekbe dobni, a kommunális hulladékokkal összekeverni. Ezeket a védőkupak visszahúzása nélkül otthon kell gyűjteni megfelelő méretű és falvastagságú dobozokba, amiket ingyenesen leadhatunk a járó-, illetve a fekvőbeteg szakellátást nyújtó egészségügyi intézmények telephelyén kihelyezett speciális lakossági tűgyűjtő dobozba.