Te is elköveted ezeket a hibákat fogmosáskor, öblögetéskor, szájvíz vagy fogselyem használatakor?
A life.hu szedett egy csokorba olyan tévhiteket, hibákat, amit sokan elkövetnek fogmosáskor, pedig akár komoly problémát is okozhatnak ezek.
Az elektromos fogkeféket – bármennyire is furán hangzik – nem mindegy milyen technikával használjuk, hiszen nem megfelelő alkalmazásuk esetén inkább haszontalanok. A legtöbb elektromos fogkefének éppen csak érintenie kell a fogat, hiszen ha a sörték túl erősen nyomják a felületet, az nem sokat ér. Akár fogorvos vagy dentálhigiénikus segítségét is kérhetjük a helyes használatot illetően.
Hosszabb távon érdemes átgondolni ezeknek a használatát, hiszen érzékennyé tehetik a fogat és megsérthetik a fogzománcot.
Sokan nem szeretik a fogkrémük utóízét, ezért fogmosás után egyből vízzel öblítenek. Érdemes a művelet után egy rövid időt várni az öblítéssel, hogy a fogkrém kifejthesse a hatását. Megoldás lehet még az is, a (nem alkohol alapú) szájvíz használata közvetlen a fogmosás után. Na és persze enni és inni sem javasolt az ezt követő fél órában.
A gyenge és az erős fogmosási technika sem vezet eredményre, ráadásul sokszor hajlamosak vagyunk kihagyni az ínyeink és fogaink peremét.
Az alkohol alapú szájöblítők hosszú távú használatát a hozzáértők összefüggésbe hozták már a szájüregi rákok fejlődésével; a vizsgálatok alapján a túlzott – napi háromszori – öblítés már növeli az egészségi kockázatot.
Citrusok, savas gyümölcsök és borivás után nem javallott a fogmosás, hiszen a sav miatt megpuhult fogínynek nem teszünk jót vele – éppen ezért érdemes 30 percet várni ebben az esetben is, hogy a sav semlegesítődjön.
Ha a fogselymet fűrészelő mozdulattal használjuk, az a fogínynek szintén inkább kárt okoz, sem mint hasznot. A helyes technika a fogselyem fel és le csúsztatása a fogak között.
Felmérések alapján az „elvárt” két perccel szemben az emberek 43 százaléka 45 másodperc alatt végez a fogmosással, ez viszont nem elegendő idő ahhoz, hogy teljesen tiszták legyenek a fogak.