Ha nem figyelsz oda, könnyen megjárhatod!
Az időjárás sohasem lehet elég jó: ha hideg van, az a baj, ha meg meleg, akkor az. Ráadásul utóbbi esetben a napsugárzás veszélyeivel is állandóan riogatnak minket. A köztudatban rengeteg tévhit is kering ezzel kapcsolatban, most Páldy Anna, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szaktanácsadója igyekszik tisztába tenni ezeket a kormányhivatal honlapján.
Nézzünk néhány hamis állítást és a valóságot!
Állítás: A napbarnított bőr egészséges.
Tény: A barnulás bőrünk védekező reakciója, mellyel az UV-sugárzás további káros hatásaitól kíván megvédeni.
Állítás: A lebarnult bőr véd a napsugárzás ellen.
Tény: A fehér bőrűek számára a lebarnult bőr csupán 4-es faktorú krémnek megfelelő védelmet nyújt.
Állítás: Nem lehet leégni felhős napon.
Tény: A napsugárzás 80 százaléka át tud hatolni a vékony felhőrétegen. A fátyolos égbolt inkább növeli az UV-sugárzás erősségét.
Állítás: Vízben nem lehet leégni.
Tény: A víz csak minimális védelmet jelent a napsugárzás ellen, és a vízfelületről való fényvisszaverődés növeli az UV-sugárzás hatását.
Állítás: A téli UV-sugárzás nem veszélyes.
Tény: Télen általában kisebb az UV-sugárzás mértéke, viszont a hó majdnem teljesen visszaveri a napsugárzást, megkettőzve a sugárzás erősségét, különösen a magas hegyekben.
Állítás: A napvédő krémek megvédenek, így jóval hosszabb ideig napozhatok.
Tény: A napvédő krémeket nem azért kell használni, hogy több időt tölthessünk a napon, hanem, hogy védjük magunkat arra az időre, amikor elkerülhetetlen, hogy a napon legyünk.
Állítás: Ha rendszeresen megszakítjuk a napozást, nem égünk le.
Tény: Az UV-sugárzás hatása összeadódik a nap folyamán.
Állítás: Ha nem érezzük a nap forró sugarait, akkor nem égünk le.
Tény: A leégést a Nap olyan sugárzása okozza, amit nem lehet érezni. A melegérzetet a Nap látható és infravörös sugarai keltik, nem a leégés szempontjából veszélyes UV-sugarak.
Érdemes a szakember tanácsait szem előtt tartva szervezni a nyári programokat, nehogy az önfeledt sütkérezésből baj legyen! Persze ne csak a strandon védjük magunkat, városnézés vagy akár bevásárlás közben ugyanúgy le lehet égni. Ajánlott ezért széles karimájú kalapot és napszemüveget viselni és legalább 15-ös fényvédő faktorú krémet használni, 11 és 15 óra között pedig - ha lehet - kerülni kell a kinn tartózkodást.