Ez az életfelfogás is a Japánoktól származik.
A japánok által kitalált módszer neve a Kaizen. Ez a Kai (változtatás) és a Zen (jó irányba) szavak tömörítéséből áll össze. Ha úgy érzed, hogy megfeneklett az életed, semmihez nincsen kedved vagy motivációd, de tudod hogy változtatni akarsz, akkor próbáld ki a Kaizent.
A Kaizen nem is igazán egy módszer, hanem egy gondolkodásmód. A fő célja a kialakult helyzet megoldása és a szituációkból való tanulást jelenti. A Kaizen leegyszerűbben olyan folyamatok összessége, amelyek során kis lépésekben fejlődik az ember.
Az egésznek tudományos háttere is van, amelyről az MSN.com számolt be egy szakember segítségével. Dr. Nisha Khanna pszichológus arról beszélt:
Először is tudomásul kell venni a problémát. Ezután készíteni kell egy cselekvési tervet a megoldására. Tedd fel a kérdést magadnak: miért fulladt kudarcba eddig a megoldási kísérlet? Ezután tervezd meg máshogy, hogy legközelebb jobban tudd csinálni
– kezdte beszámolóját a szakértő.
4 pontban foglalta össze a doktornő, hogy hogyan csináljunk a Kaizent:
1. Egészség és fitnesz: a szakértő szerint ha apró kis célokat kell kitűznünk magunk elé, amelyek megvalósításával egyre több mindenre leszünk képesek. Legyen az reggel 100 méter futás, másnap 200 és így tovább, vagy akár 10 fekvőtámasz, legközelebb pedig már 15. A lényeg, hogy rendszeressé tegyük, és olyan kis lépésekben haladjunk, amelyeket hosszútávon is tudunk tartani.
2. Tanulás és személyes fejlődés: ugyanúgy, mint a sportban, a tanulásban is tudunk határidőket szabni magunknak és kis mértékben fejlődni. Nyelvtanulás, új képességek elsajátítása, esetleg főzésnél új ételek megtanulása. Bármi lehet a kitűzött célunk, csak az odavezető utat tegyük rendszeres fejlődéssé és tanulássá.
3. Termelékenység és időgazdálkodás: a fejlődéshez az időnket úgy kell beosztanunk, hogy mindig legyen rendszeresen, váljon napi rutinná a fejlődés. Ha mindennap félórát edz az ember, az egy héten már több idő, mintha hetente háromszor egy órát lejárna terembe. Közben nem is veszi egy idő után észre, hogy mennyit fejlődik azzal a kis idővel, amelyet rászánt napközben.
Ha pedig rosszul megy az időbeosztás a lustaság miatt, sávosítsátok azokat, legyen kijelölve egy óra az önfejlesztésre, vagy az edzésre, tanulásra mindennap – tette hozzá a szakember.
4. Érzelmi jólét: töltsd az idődet olyan emberekkel, akik inspirálnak, és motiválnak. Szokj rá, hogy meglásd azokat a dolgokat, amikért hálával tartozol. Tegyél napi rutinoddá olyan cselekményeket, amik feltöltenek, vagy örömmel töltenek el. Akár meditálás, forró fürdő, vagy olvasás. Ezek mind segíteni fognak abban, hogy pozitívabb legyen a hangulatod, és motiváltabb legyél a napi feladatok elvégzésében.