Könnyen rossz vége lehet, ha nem figyelsz oda!
Nincs kibúvó: takarítani mindenkinek kell, az viszont nagyon nem mindegy, hogy hogyan! A mindmegette.hu összegyűjtötte a leggyakoribb hibákat, amiket a jövőben jobb, ha elkerülsz!
A porra sokan allergiások, az asztmásoknak pedig kész rémálom a belégzése. A George Washington Egyetem kutatói vizsgálatukban arra jutottak, hogy az egészségre káros mennyiségben találhatók a vegyi anyagok a porban. Ezek az anyagok a hormonzavaroktól kezdve az asztmán át egészen a rákig mindenféle betegség kiváltói lehetnek. Gyakran törölj port vagy ami még jobb: porszívózz rendszeresen. Takarítás közben a felülről lefelé stratégiát, azaz kezd a portalanítást a mennyezettel és a magas polcokkal, a szekrények tetejével és így haladj lefelé a padlóig.
Maguk a tisztítóeszközök is könnyedén baktérium- és gombatenyészetté változhatnak. Ezek aztán a rongyról vagy a szivacsról a ház minden pontjába eljuthatnak, ha ugyanazt az egy szivacsot használod mindenhol. Ezt megelőzheted, ha a konyhában, a fürdőszobában és a wc-ben is külön tisztító szivacsot, kendőt használsz.
A baktériumok keresztszennyeződését megelőzheted, ha betartod a takarítás megfelelő sorrendjét. Először tisztítsd meg a kevésbé szennyezett dolgokat, és a legpiszkosabbat hagyd utoljára. Egy fürdőszobában például a pult vagy a szekrények eleje kevésbé szennyezett, mint például a mosdókagyló.
Lehet, hogy a kedvenc tisztítószered finom illatú, de sok egészségügyi problémához vezethet. Az illatosított termékek ugyanis gyakrabban okozhatnak migrént, asztmás rohamot, légzési nehézséget, szédülést, görcsrohamot, hányingert, irritálhatják a szemet és a bőrt. Maradj az illatmentes változatnál!
Egyes tisztítószerek maró hatásúak, ami azt jelenti, hogy nagyon magas vagy nagyon alacsony pH-értékük van, ami veszélyes lehet a bőrre. Kerüld azokat a termékeket, amelyek kénsavat és nátrium-hidroxidot tartalmaznak!
Soha ne keverj össze klóros és ammóniás tisztítószert! Akkor ugyanis olyan gáz szabadul fel, amely belélegezve mérgező.
Portörlés, porszívózás, felmosás közben szellőztess otthonodban, így folyamatosan kering a tiszta levegő.
Körök helyett cikkcakkban vagy „S” alakban tisztítsd a felületeket, hogy elkerüld a baktériumok terjedését.
A tisztítószereknek nem véletlenül van hatóidejük: ha idő előtt lemosod, a terméknek nincs ideje, hogy elpusztítsa a baktériumokat. Fontos, hogy mindig kövesd az adagolási és hígítási utasításokat is!
Rendszeresen töröld le a kilincseket, a villanykapcsolókat vagy a fiókok fogantyúit - minden olyat, amit naponta többször megérintesz! Ne hagyj ki semmit!
A takarítás nem könnyű munka, és ha rosszul emelsz valamit, meghúzhatod a hátad, de akár leeshetsz valahonnan, és akár el is törheted valamidet. Ha valamivel nem birkózol meg egyedül, kérj segítséget, de pihenőidőt is tarthatsz, ha elfáradtál.