Akkor sem kell kétségbe esnünk, ha nem jutunk el nyaralni idén, hiszen otthon is jól érezhetjük magunkat! Zelnik Péter, az Aqualing Kft. marketing vezetőjének segítségével a Fanny magazin összegyűjtött néhány ötletet, amivel igazi nyaraló-paradicsommá alakíthatjuk a saját vagy hétvégi házunk kertjét.
Íme, a Fanny magazin és Zelnik Péter tippjei:
Elsőként válasszuk ki azt a területet, ahova a medencét szeretnénk felállítani. Fontos, hogy a teleknek ez a része vízszintes terület legyen. Ha nem sík felületre helyezzük, a medence a víz súlya miatt könnyen eldeformálódhat, és a tartóelemek az egyenetlen terhelés miatt hamarabb elhasználódnak. A legjobb, ha az építés előtt vízmértékkel ellenőrizzük a területet.
Miután kiválasztottuk a területet, kezdődhet a talaj előkészítése. Elsőként távolítsuk el a meglévő füvet, majd szórjunk ki egy réteg homokot. Erre terítsünk geotextíliát, nehogy valami kihajtson a fólia alatt és kiszakítsa azt.
Az alátét akkor is jó befektetés, ha betonra helyeznénk a medencét. Segít megvédeni a medence alját a kemény felületek által okozott kopástól, ráadásul a szivacs használatával puhábbá tehetjük a medence alját. Ha nincs ilyen, vehetünk hozzá külön is, de jó alternatíva még a polifoam vagy az EVA medence alátét mozaikok.
Föld feletti medencéből három típus közül válogathatunk: felfújható peremű, fémvázas (puhafalú) vagy merevfalú. A felfújható peremű és a fémvázas medence felállítása a legegyszerűbb, pár óra alatt kész, majd fel kell tölteni vízzel, és máris kezdődhet a pancsolás.
A merevfalú (acélpalástos, fa vagy WPC) medencék összerakása már több idő, viszont szezon végén nem kell szétszedni, vízzel együtt téliesíthetők. Kevésbé sérülékenyek, akár földbe is süllyeszthetők, és garantáltan hosszú éveken keresztül kiszolgálnak. Ráadásul a masszív szerkezetnek köszönhetően nagyobb méretekben is elérhetőek.
Bármelyik medencetípust választjuk, érdemes szolárszőnyeget vásárolni hozzá, amivel könnyedén felmelegíthetjük a medence vizét a nap erejével. Előnye a mobilitás, ugyanis könnyedén áthelyezhető oda, ahol éppen éri a napfény. A működése egyszerű, a szőnyeg a napon felmelegszik, a vízforgatóval átvezetett víz pedig felveszi a hőt és így kerül a medencébe.
A medence karbantartásától sem kell megijedni, ebben rengeteg csoport és blog segít nekünk, a szükséges vízfertőtlenítők és karbantartóeszközök szettekben kaphatóak kedvező áron. Ha a kényelmünk a fontosabb, akkor akár automatizálható is az egész rendszer a világítástól a vízkezelésig.
Ha nincs kedvünk medencézni, a zuhany alatt is le tudjuk hűteni magunkat a nagy melegben. A szolár típusú zuhanyzók legnagyobb előnye, hogy egyszerűen telepíthetők, csupán egy beton talapzatra kell csavarozni. Emellett könnyedén a kerti slagra köthetők, így a megfelelő napsütés mellett kellemes melegvizet biztosít a kerti tusoláshoz. Minél nagyobb a víztartálya, annál több vizet tud melegen tartani.
Párakapuval is gondoskodhatunk hűsölésről a tikkasztó melegben. A speciális fúvókák porlasztva juttatják a vizet a levegőbe, ezáltal kellemes hűs klímát kialakítva. Különböző méretű, hosszúságú készletek kaphatók, és jó tudni, hogy minél több fúvókával rendelkezik, annál nagyobb területet képes lehűteni, ezért mindig mérjük le előre a kiválasztott területet.
Érdemes beszerezni néhány strandcikket is. Nem csak megnyugtató a vízen lebegő matracon napozni vagy felfújható fánkon egy itallal a kezünkben pihenni, de néhány színes egzotikus állat vagy felfújható fotel igazán nyaralós hangulatúvá varázsolja az összképet.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a nagyobb úszójátékok ma már biztonsági szeleppel vannak ellátva, így szükségünk lesz hozzájuk egy pumpára is. Az elektromos változatok a kézivel ellentétben gyorsabban felfújják a matracot, ezzel pedig időt takaríthatunk meg, különösen, ha nagyobb méretű kelléket kell felfújni. Érdemes olyat vásárolni, amelyhez két-vagy háromféle fúvóka is tartozik, így biztos, hogy mindegyik felfújható eszköz szelepéhez tökéletesen illeszkedik majd.
A romantikus nyáresték elmaradhatatlan kelléke a hangulatvilágítás. Ez az, amiből soha nem elég, de szerencsére az időjárásálló, toldható világítási rendszerekkel könnyedén, egy konnektorról mediterrán hangulatot varázsolhatunk a teraszunkon vagy a kertünkben. Érdemes beszerezni hozzá egy programozható időkapcsolót is, amivel a beállított időpontban a kerti világításunk automatikusan fel- és lekapcsolódik.
A medence vízének kivilágítását sem érdemes kihagyni, amire számos megoldás létezik a beépíthető világításoktól, a tölthetőn keresztül az úszó lámpákig. A mágneses világítások is feldobják az esti fürdőzést, ráadásul egyszerűen és a medencefal megbontása nélkül, mágnes segítségével telepíthetők. A takarékos LED-eknek köszönhetően pedig a fogyasztásuk elhanyagolható.
Helyezzünk el kényelmes ülőhelyeket, például kerti székeket, napágyakat vagy pihenőpadokat a strandunk területén. Célszerű vízálló, könnyen tisztítható bútorokat tenni a medence közelébe. A megfelelő árnyékolás is elengedhetetlen, ha nem szeretnénk gyorsan leégni a szabadban. Nem csak a kerti bútorok környékén, de a medence felett is hasznos kiegészítő lehet.