Akár három deci is ilyen folyamatokat indíthat el a szervezetedben.
Lehet, sima, light, cukormentes, narancsos, meggyes - a lényeg, hogy kóla legyen. Sokan - főleg a nyári kánikulában - esküsznek rá, hogy minden nap megisznak egy adagot a hűsítő szénsavas üdítőitalból. Mennyiségtől függetlenül a hatás ugyanaz lehet, a Mindmegette cikkéből kiderül, miért ártalmas, ha minden nap iszol kólát.
A kóla magas sav- és cukortartalma károsítja a fogzománcot, így ha mellé kevés kalciumot és vitamint fogyasztasz, a fogaid hamarosan kívülről és belülről is elkezdenek sorvadni.
A koffein alváshiányt és szorongást is okozhat, egy dobozos kólában pedig pont ugyanannyi koffein található, mint egy csésze erős kávéban. Ráadásul nagyon addiktív, szóval ha egy idő után csökkentenéd az adagot, fejfájást, ingerlékenységet, fáradtságot és depressziót is tapasztalhatsz.
Napi több doboz kóla pontosan olyan hatással lehet a bőrödre, mint a dohányzás. Magas cukortartalma miatt pattanásokat okozhat, dehidratálja a bőrödet és felgyorsítja az öregedését.
A kóla rendszeres fogyasztásától extra gyorsan felszaladhatnak a plusz kilók, ami növeli a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az ízületi fájdalmak kialakulásának kockázatát.
Ha azt hiszed, a diétás kóla egészségesebb, mint a többi, akkor tévedsz! Lehet, hogy valóban nem tartalmaz cukrot, de helyette olyan mesterséges édesítőszerek vannak benne, amik súlyosan károsítják a vesét – pláne, ha naponta több dobozzal is elfogyasztasz belőle.
A kólában található benzolmolekulák miatt rendszeres fogyasztása megnöveli a daganatos betegségek kialakulásának esélyét. Az orvosok azt javasolják, inkább maradj a heti egy dobozos kólánál!