Az utóbbi években elég felkapottak lettek a különféle méregtelenítő- és tisztítókúrák a fogyni vágyók körében, ezek azonban csak ritkán fejtenek ki tartós hatást, sőt, gyakran még csak tovább ronthatnak a helyzeten.
Egyre több ember próbál az egészséges életmódra törekedni, ennek köszönhetően pedig sokkal tudatosabban táplálkozunk, odafigyelünk a rendszeresen mozgásra és jóval nyitottabbak vagyunk az olyan új módszerekre, amelyek rövid idő alatt bomba alakot ígérnek. Ennek köszönhetően a különböző tisztítókúrák a virágkorukat élik, és szinte mindenre is megoldást ígérnek. Ez azonban dr. Balaicza Erika belgyógyász főorvos szerint sokszor visszafelé is elsülhet.
A főorvos a Fanny magazinnak adott útmutatását a Mindmegette szemlézte, mint írják, a tisztítókúrák hívei magabiztosan hirdetik, hogy ezek a módszerek képesek eltávolítani a méreganyagokat, segítenek a testsúly és a gyulladások csökkentésében, és még a bőrünket is újjávarázsolják. Kétségtelen, hogy mivel a tisztítókúrák során jelentősen kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, a testsúlyunk csökken. Azonban ez csak átmeneti siker, az így leadott kilók azonnal visszakúsznak, ahogy visszatérünk a megszokott étrendünkhöz.
A lap emlékeztet, hogy a tisztítókúrák tárháza szinte végtelen. Elég csak beírnunk a keresőbe, hogy a „legjobb tisztítókúra” és végtelen számú találat jelenik meg a képernyőnkön. Van, amelyik a különböző gyógynövények és fűszerek használatát hangsúlyozza, mások a víz vagy egyéb folyadékok fogyasztását, esetleg a kalóriák korlátozását, a túlzásba vitt szaunahasználatot, bizonyos étrend-kiegészítőket, csak bizonyos ételek fogyasztását, vagy az olyan fizikai behatások alkalmazását, mint például a beöntés vagy a hashajtás. Annak ellenére, hogy valós kutatási eredmények nem igazán támasztják alá a különböző méregtelenítő kúrák hasznosságát, a reklámszövegek mégis biztos sikert ígérnek. De mire is? Hogyan lehet bizonyítani, hogy azok a fránya méreganyagok mind egytől egyig kiürültek a rendkívül bonyolult szervezetünkből, az összes sejtünkből? Talán ezért van, hogy ezek a leírások ritkán említik konkrétan, hogy milyen méreganyagokat távolítanak el, vagy hogy pontosan hogyan működnek, és nem is igen találunk elfogadható bizonyítékot az állítások igazolására.
Lássunk néhány konkrét példát arra, hogy miért nem jó, ha bizonyos tisztítókúrákat alkalmazunk!
Vízzel méregteleníteni: A túl sok víz fogyasztása hiponatrémiához vezethet. Ilyenkor a vérünk túl kevés nátriumot tartalmaz, ami miatt a sejtjeink megduzzadnak. Ez olyan tüneteket okozhat, mint például hányinger, hányás, fejfájás, zavartság, fáradtság, izomgörcsök. Ezek a tünetek akár életveszélyessé is válhatnak, és orvosi beavatkozást igényelhetnek. A túlzott mennyiségű víz fogyasztása és a kalóriabevitel korlátozása az elektrolitok egyensúlyának nagy mértékű felborulásához vezethet.
Böjti méregtelenítés: A legtöbb szakértő azt tanácsolja, hogy ne alkalmazzunk olyan tisztítókúrát, amely kizárólag gyümölcslevekből álló diétát vagy hashajtókat tartalmaz. Sok tisztítókúrát az időszakos böjt köré terveztek, amely a kalóriakorlátozásra és a táplálékkiegészítőkre összpontosít.
A méregtelenítés más formáival ellentétben az időszakos böjtölés bizonyos előnyökkel járhat, beleértve a fogyást is, ez azonban csak akkor hoz hosszútávú eredményt, ha az időszakos böjt az életmódunk részévé válik, nem pedig csak átmenetileg alkalmazzuk. Ez a módszer a szervezetet arra trenírozza, hogy a glükóz helyett a zsírból származó ketonokat használja fel energiaként, ami pedig zsírégetést válthat ki. Ám fontos tudnunk, hogy ez sem mindenkinél működik, ezért érdemes táplálkozási szakértő véleményét kikérni, és személyre szabott módszert és étrendet alkalmaznunk – írják.
Aki méregtelenítő kúrába kezd, a kezdeti fogyást tapasztalva vakon bízni kezd a biztos eredményben, annak ellenére, hogy a legtöbben azt sem tudjuk megmondani, hogy mik azok a méreganyagok, vagy melyiktől szeretnénk megszabadulni, és miért. A legbiztosabb módszer, ha csökkentjük a valódi méreganyagok bevitelét, például nem dohányzunk, nem szedünk feleslegesen gyógyszereket, nem eszünk egészségtelen, mesterséges adalékanyagokkal dúsított élelmiszereket, viszont megiszunk napi két liter vizet, rendszeresen mozgunk, és eleget pihenünk, alszunk.
A táplálkozás fontos szerepet játszik a mentális egészségünkben. Azt már régóta tudjuk, hogy a divatos diétákban mumusként emlegetett szénhidrátokra elengedhetetlenül nagy szükség van az idegrendszer és az agy működéséhez. Ha nem eszünk elég szénhidrátot, idegesek, türelmetlenek, figyelmetlenek leszünk. Egy 2020-as tanulmányban a kutatók azt is megállapították, hogy az étrend jelentősen befolyásolja a hangulatot. Eszerint a mediterrán étrend jobban támogatja a mentális egészséget, mint a tipikusabb nyugati étrend, amely több, erősen feldolgozott élelmiszert tartalmaz. Hozzátették, hogy bizonyos élelmiszerek befolyásolhatják a cukorszintet, a bélmikrobiomot és az immunválaszt, amelyek mind hatással vannak a hangulatra.
A testünk rendkívül bonyolult és okos teremtmény, amely a legegészségesebb állapotra törekszik. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, és odafigyelünk a jelzéseire, akkor az tökéletesen képes kiszűrni a számunkra káros anyagokat. A táplálkozási szakértők a tisztítókúrák helyett inkább a teljes értékű élelmiszereken alapuló egészséges táplálkozásban és életmódban látják a valós megoldás lehetőségét. A szervezetnek ugyanis megvannak a saját beépített folyamatai arra, hogy az úgynevezett méreganyagokat eltávolítsa a szervezetünkből.
Erre nem is egy, hanem mindjárt négy rendszerünk is van:
A szervezetet méregtelenítő szervei és a hozzájuk tartozó folyamatok támogatásának legjobb módjai a következők: