Elárulta a magyar kertészmérnök, mi a jó teleltetés titka.
Sokan a szezon végén egyszerűen megszabadulnak a muskátlitól, pedig egy kis gondoskodással átvészeli a telet. A Fanny magazin megkérdezte Megyeri Szabolcs kertészmérnököt, mire kell odafigyelni, hogy jövőre is virágba boríthassa az erkélyt vagy a teraszt.
A muskátli szezonális növény, ami azt jelenti, hogy a hazai téli időjárást nem éli túl a szabadban. Már az ősz derekától kezdve érdemes elkezdeni a teleltetést, de a pontos időpont a hőmérséklettől is függ: akkor vigyük védett helyre a muskátlit, ha éjszakára tartósan fagypont alá süllyed a hőmérséklet.
A muskátli bármelyik fajtáját teleltethetjük, de arra figyeljünk, hogy csak fiatalabb, legfeljebb 4-5 éves példányokat célszerű eltenni. Az idősebb virágok veszítenek színükből, kevesebbet virágozhatnak, vagy akár kopaszodhatnak, ami csökkentheti dekoratív értéküket.
Ne rakjunk el beteg növényeket, mivel egyetlen fertőzött példány az egész állomány vesztét okozhatja. Első lépésként vizsgáljuk meg a muskátlikat, figyeljünk a levelek fonákjára és a takarásban lévő szár részekre is. Ha betegség jeleit vagy kártevőket észlelünk rajtuk, kezeljük permetszerrel, de még jobb, ha megszabadulunk a fertőzött résztől.
Teleltetés előtt a növényt jelentősen vissza kell vágni, hogy felkészüljön a pihenőidőszakra. Metsszük vissza a muskátlikat 10-20 centiméteres hosszúságig, és vágjuk vissza a felesleges hajtásokat. Szedjük le az elnyílt és elszáradt virágokat, valamint a száraz, sárguló leveleket, különösen, ha betegségek jeleit vagy kártevőket észlelünk rajtuk.
A cserepes növényeknek olyan világos és hűvös helyiséget válasszunk, ahol a hőmérséklet nem emelkedik 4-10 °C fölé. Megfelelő hely lehet például egy hideg veranda, előszoba, lépcsőház, vagy akár pinceablak is. Elég havonta egyszer-kétszer megöntöznünk a növényeket, amikor a talaj már majdnem kiszáradt.
Ha csak sötét helyen tudjuk teleltetni a növényeket, akkor egyenként emeljük ki a földből, tisztítsuk meg a gyökereket, majd óvatosan tekerjük be a csupasz töveket újságpapírba. Ezt követően kössük meg a gyökérnyaknál, majd tegyük száraz, sötét helyre. Ezzel a módszerrel kis helyen is sok növényt tárolhatunk.
A muskátlitöveket úgy is teleltethetjük, hogy friss földbe ültetjük őket egy ládában vagy edényben. Ebben az esetben is szükséges a gyökereket és a lombozatot erősen visszametszeni, valamint rendszeresen öntözni. Ez a módszer csökkenti a kiszáradás és gombásodás esélyét.
Az álló vagy paraszt muskátlikat ugyanúgy tárolhatjuk, mint a hagymákat vagy gumókat. Emeljük ki a növényt az eredeti helyéről, majd óvatosan rázzuk le róla a földet. Visszametszés nélkül, a levelekkel és virágokkal együtt kötözzük fel egy szárítókötélre fejjel lefelé egy hűvös, sötét helyre. Mivel könnyen kiszáradhat, tavasszal, az ültetés előtt ajánlott a gyökereiket egy-két órára langyos vízbe áztatni.
A teleltetés hátránya, hogy a muskátlik későn virágoznak. Megoldás lehet, ha tavasszal kiültetjük a teleltetett töveket a kertbe, miközben az ablakpárkányra új, friss növényeket ültetünk el. Így a muskátlik virágai nem hiányoznak a legszebb időszakban sem.