Tanulmány mutatta ki a megdöbbentő eredményeket.
Egy új tanulmány szerint a gyerekekkel való kiabálás ugyanolyan káros lehet, mint a szexuális és fizikai bántalmazás – írja a LADbible.
A Child Abuse & Neglect című folyóiratban megjelent kutatás, amely 166 korábbi tanulmányt tekintett át, részletes elemzést készít a témáról. A tanulmány szerzői szerint a kiabálást a bántalmazás sajátos formájaként lehetne elismerni, miközben azt állítják, hogy a viselkedés a következőket foglalja magában: „a felnőttek közötti verbális bántalmazást… a kiabálás, ordibálás, a gyermek becsmérlése és verbális fenyegetés jellemzi”. Hozzátették, hogy az ilyen viselkedés súlyosan befolyásolhatja a gyermek fejlődését.
A gyermekkori szóbeli bántalmazást el kell ismerni, mint bántalmazási altípust, mert egész életre szóló negatív következményekkel jár
– mondta Shanta Dube professzor, a tanulmány vezetőszerzője és a Wingate Egyetem Master of Public Health Programjának igazgatója egy nyilatkozatban.
A tanulmány kijelenti, hogy a gyermekek mintegy 40 százaléka tapasztalja a bántalmazás ezen formáját. Sajnos további 10 százalékuk azt mondta, hogy a verbális agresszió mindennapos tapasztalat számukra. Dube professzor szerint ezzel foglalkozni kell, mivel a felnőttek sokszor nincsenek tisztában a szavaik és a hangnemük erejét illetően:
A felnőttek gyakran nincsenek tudatában annak, hogy kiabálásuk és kritizáló szavaik, például a „hülye" és a „lusta" szavak, milyen negatív hatással lehetnek a gyerekekre.
A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy amikor a felnőttek kiabálnak a gyerekkel, annak káros fiziológiai hatásai lehetnek, beleértve a depressziót, a szorongást, a dühöt vagy az alacsony önbecsülést. Emellett később egyéb negatív dolgokhoz is vezethet, például bűncselekmények elkövetéséhez, kábítószerhasználathoz vagy bántalmazáshoz, illetve kedvezőtlen fizikai egészségügyi következményekhez, például elhízáshoz vagy tüdőbetegség kialakulásához.
Hasonlóképpen, Ming-Te Wang, a Pittsburghi Egyetem Neveléstudományi és Pszichológiai Karának pszichológia tanszékének adjunktusa által 2013-ban készített tanulmány szerint a gyerekek kemény verbális fegyelmezése depressziós tüneteket okozhat, és növelheti az olyan viselkedési problémák valószínűségét, mint a vandalizmus vagy az antiszociális és agresszív viselkedés.
A kutatás azt is megállapította, hogy a negatív szóbeli fegyelmezés hatása két éven belül hasonló volt, mint azoknál a gyerekeknél, akik ebben az időszakban fizikailag is fegyelmezve voltak.