Tüsszentés

Rémisztő: ez történhet, ha visszatartod a tüsszentést

L.A.

Létrehozva: 2023.10.31.

Több egészségügyi problémát is okozhat, ha nem engedsz ki egy tüsszentést. Most eláruljuk, miért nem érdemes visszatartani!

Biztos voltál már olyan helyzetben, amikor nagyon kellett tüsszentened, de inkább visszatartottad. A szakértők azt tanácsolják, hogy soha ne próbáld megakadályozni a tüsszentést, mert az komoly károkat okozhat a szervezetedben.

Tüsszents, ha kell! Fotó: Pixabay

A The Sun arról ír, hogy még 2018-ban egy brit tüsszögését elfojtva felszakította a torkát. Ennek az az oka, hogy ha tüsszentés közben bezárod a szádat vagy befogod az orrodat, a légutak nyomása 5-20-szor nagyobb mértékben nő, mint egy normál tüsszentésnél lenne. Dr. Theresa Larkin, az ausztráliai Wollongong Egyetem orvostudományi docense szerint mivel nem tud hova kerülni, a nyomás átterjed a test más területeire. Ez károsíthatja a szemet, a fület vagy az ereket. Bár a kockázat alacsony, agyi aneurizmát, torokrepedést és tüdőösszeomlást okozhat.

1. Torokkárosodás

A fent említett eset, amikor a férfi felszakította a saját torkát, egy példa arra, hogy a tüsszentés milyen torokkárosodást okozhat. Az orrát és a száját a tüsszentés előtt összeszorítva a nyomás átszakította a lágyszövetet. A 34 éves férfinak nagy fájdalmai voltak, és alig tudott beszélni vagy nyelni. Azt állította, hogy pattogó érzést érzett a nyakában, ami duzzadni kezdett, miután száját becsukva és az orrát egyszerre próbálta visszatartani a tüsszentést.

2. Vörös, foltos arc

A tüsszentés nagy nyomást fejt ki, és ha megpróbálod visszatartani a tüsszögést, a szem, az orr vagy a dobhártya kapillárisa kirepedhet. Ez felületi károsodást okozhat az arcban, ami vörösebbé és foltosabbá teheti – mondta Dr. Jason Abramowitz, az Allergy Associates fül-orr-gégésze.

Előfordulhat, hogy vörös folt keletkezik a szemgolyón, vagy akár egy kis orrvérzést is tapasztalhat az illető

– magyarázta.

– Súlyosabb esetekben a dobhártya megrepedését is okozhatja – tette hozzá.

3. Aneurizma

Ritka esetekben az arc nyomásának felhalmozódása agyi aneurizmát is kiválthat. Ez akkor fordul elő, ha egy legyengült véredény kidudorodik. Ha egy véredény felrobban az agyban, az agy körüli koponya vérzéséhez vezethet, ami életveszélyes. A vérzés kiterjedt agykárosodást okozhat – ötből három ember hal meg két héten belül.

4. Középfülgyulladás

Azok, akik megfázás vagy influenza miatt tüsszentenek, középfülgyulladást okozhat, ha visszatartják a tüsszentést. Ez azért van, mert a tüsszentés segít megtisztítani az orrát minden olyan dologtól, aminek nem kellene ott lennie, beleértve a baktériumokat is.

Tehát a Cleveland Clinic szerint a baktériumokat vagy fertőzött nyálkahártyát szállító levegő visszaszorítása a középfülben fertőzést okozhat. 

5. Összeesett tüdő

Amikor visszatartod a tüsszentést, kellemetlen teltségérzetet tapasztalhatsz a mellkasodban. Ez azért van, mert nyomást gyakorol a membránra, a mellkas izomzatára, amely segít lélegezni – mondta Dr. Jason. Ritkán, de beszámoltak már olyan esetekről, amikor túl sok levegő és nyomás szorult be a rekeszizomba, és összeesett a tüdeje azoknak az embereknek, akik megpróbálták visszatartani tüsszentésüket.

Az orvosi nevén pneumothoraxnak nevezett állapot akkor fordul elő, ha levegő szorul a tüdő és a mellkasfal közé. Egyes esetekben, amikor csak kis mennyiségű levegő van bezárva, általában magától megoldódik a probléma. A nagyobb mennyiségű beszorult levegő súlyos lehet, és halálhoz vezethet, ha nem kezelik sürgősen.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek