Számtalan házi praktika kering az interneten, amely egészen elképesztő eredményt ígér a mosószer helyettesítésére. Vannak azonban köztük olyanok, amelyeket érdemes inkább mellőzni. Mutatjuk, miért!
Bárkivel előfordulhat, hogy a lehető legalkalmatlanabb pillanatban, hirtelen elfogy a mosószer, és nincs idő boltba menni; de van, aki a mosószer árát szeretné megspórolni a praktikákkal. Ám a pofonegyszerű, otthoni megoldások bár elsőre jó ötletnek tűnnek, valójában több bajt okoznak, mint hasznot.
Háztartási csodaszerként is emlegetik, hiszen eltávolítja a kellemetlen szagokat, fehérít, szagtalanít és vízlágyító hatású. Ugyanakkor bánjuk vele csínján, a szódabikarbóna túlzott használata ugyanis bőrirritációt, bőrpírt és égő érzést okozhat a bőrön – mondanunk sem kell, hogy igencsak kellemetlen, ha a frissen mosott ruhánk miatt vakarózunk egész nap.
Semmiképpen sem szabad tusfürdőt használni a mosószer helyettesítésére. Egyrészt nem távolítja el hatékonyan a szennyeződéseket, a foltokat, a baktériumokat és a kellemetlen szagokat ruháink rostjaiból. Másrészt, míg a mosóporokban van habzásgátló, a tusfürdőben nincs, Ha a mosógép működése közben sok hab gyűlik össze, az könnyen működésképtelenné teheti azt.
Az általános célú tisztítószerek és a mosogatószerek mind a bőrre ártalmas kémiai anyagokat tartalmaznak. A mosás után a ruhán maradt részecskék irritálhatják a bőrt, és akár allergiás reakciót is okozhatnak. A mosógép dobjába öntve a ruhák színét is kiszívhatja.
A szappan kiválóan alkalmas a makacs foltok eltávolítására. Ha gyors segítségre van szükség, a szennyezett ruhát áztassuk hideg vízbe, dörzsöljük be szappannal, majd tegyük a mosógépbe. De semmiképp se tegyünk belőle a dobba, a szappanreszelék összecsomósodhat, és eltömítheti az adagolót.
Segíti a mosószer hatásosságát, megvédi a ruhák színét, hatékony a penész ellen és segít megelőzni a vízkövesedést. De a ruhák és a mosógép védelme érdekében nem árt róla tudni, hogy túladagolva elmarja a vékony szilikontömítéseket, kikezdi a mosógép alkatrészeit és bizonyos szövetekre kifejezetten káros, kimarja a ruhát.