Velünk ellentétben gyerekeink már beleszülettek az internet világába. A legkisebbek is profin kezelik és rajongva imádják a különböző digitális eszközöket, olyannyira, hogy szinte az egész napjukat a kütyük előtt töltik.
Amióta létezik okostelefon, valójában mindig gondot okozott a szülőknek, hogyan is állítsanak fel korlátokat a gyereknek. A mobilozás, a számítógépes programok, a közösségi oldalak szinte minden család életének szerves részévé vált. Amíg érezzük a mértéket, nincs ezzel semmilyen probléma, ám más a helyzet, ha a kicsit annyira leköti a TV és a mobiltelefon, hogy ki sem lehet mellőle robbantani.
Ha túl sok időt tölt a gyerek a képernyő előtt, az nemcsak az alvásra lehet negatív hatással, de a napközbeni figyelemre és összpontosításra, következésképp a tanulásra is. Arról nem beszélve, hogy az egész napos egy helyben ülés nagymértékben hozzájárul a korai elhízáshoz és depresszióhoz. Mindig figyeljünk rá, hogy a képernyő ne váljon pótcselekvéssé. A mobilozás, tévézés nem helyettesítheti a házi feladatok elvégzésére, a másokkal való kapcsolattartásra, a családi körben eltöltött értékes időre és a mozgásra fordított időt.
Gyakran nehéz megálljt parancsolni a folyamatos görgetésnek. De amíg a gyereknek vannak érdemi offline szociális kapcsolatai, jól teljesít az iskolában, esetleg még sportol is, biztos, hogy nem beszélhetünk függőségről, inkább normális, serdülőkori viselkedésről. Meglehet, hogy sok időt tölt a neten, de többnyire az életkorának megfelelő tevékenységet végez, amelyeket mi szülők régebben offline végeztünk: társalog, zenét hallgat, házi feladatot készít, filmet néz és játszik.
Sok szülő mérges lesz, amint meglátja a gyerekén az internetfüggőség jeleit, és eltiltja őt a számítógéptől, okostelefontól büntetésként. Ehelyett inkább működjünk együtt gyermekünkkel, és állítsunk fel egyértelmű határokat az internet használatával kapcsolatban. A házi feladat után hagyjuk egy órát számítógépezni, engedjük meg néhány hétvégi extra órát és mindig ragaszkodjunk a szabályokhoz.
A kóros internethasználat figyelmeztető jelei a következők lehetnek a gyermeknél:
• Internetezés közben elveszti az időérzékét
• Kevesebbet alszik az internet miatt
• Felkavart, vagy mérges lesz, ha az internetkapcsolat megszakad
• Ingerlékennyé válik, ha nem lehet online
• Házi feladatok helyett is internetezik
• Inkább számítógépezik, minthogy a barátaival vagy a családjával legyen
• Nem tartja be az időkorlátokat, amik az internethasználatra vonatkoznak
• Hazudik afelől, hogy mennyi időt tölt online
• Új kapcsolatokat épít azokkal, akikkel a neten ismerkedett meg
• Elveszíti az érdeklődését azon tevékenységek iránt, amelyeket korábban élvezett