Bejgli

Mi kerüljön a karácsonyi bejglibe?

Létrehozva: 2023.12.09.

Az ünnepi asztalról a diós bejgli sem hiányozhat, ám nem mindegy, milyen dió kerül a süteménybe. Engelhardt Ádámot, az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát kérdeztük, mivel járunk jobban, ha az ár mellett a minőséget is szem előtt tartjuk.

A Fanny magazin összegyűjtötte a legjobb tippeket: 

1.

Van vele munka

Az egyik leggazdaságosabb megoldás, ha héjas diót vásárolunk, feltéve, ha nem jelent gondot a feltörésével járó munka. Egyes termelőknél már 1400 forinttól kapható kilónként, míg a hipermarketekben 2500 forint körül mozog az ára. Érdemes figyelni az árak alakulását, mivel az ünnepek előtt ennél kedvezőbben is hozzájuthatunk.

 

2.

Vigyázzunk a csalókkal!

Ha nem szeretnénk a feltöréssel bajlódni, a megtisztított dióbelet a piacokon körülbelül 4–6 ezer forintos kilónkénti áron is megvásárolhatjuk. Gyanakodjunk, ha ennél alacsonyabb áron, kilónként 2800-3000 forintért látjuk, mivel egyre többen kereskednek a silány minőségű ukrán és egyéb keleti fajtákkal. Kérjünk kóstolót is, az eltérő ízvilág árulkodó jel lehet.

 

3.

A méret nem számít!

A hipermarketekben általában a felezett csemege dióbelet találjuk, míg a termelőknél a kevésbé darabos, de ugyanolyan ízletes negyedelt vagy nyolcados dióbél sokkal gazdaságosabb lehet, főleg, ha amúgy is darálva kerül a süteménybe. Az árak termelőnként változnak, de a negyedeltért körülbelül 3400 forintot kell fizetnünk, míg a nyolcados kilónként már 3100 forinttól elérhető közvetlenül a termelőktől.

 

4.

Fizetjük a csomagolást

Sokba kerülhet a dióvásárlás azoknak, akik az utolsó pillanatra hagyják a beszerzést, és nem tudják megbízható forrásból beszerezni. Az üzletekben kapható előrecsomagolt dióbél ára kilónként 5–9 ezer forint körül mozog. Fontos ellenőrizni a származási helyet, még egy magyar cég által kínált előrecsomagolt is származhat külföldről.

 

5.

Sok benne a cukor

Sokak számára csábító lehet csomagolt darált diót vásárolni, mivel így nem csak a feltöréssel, de a darálással járó munkát is megspórolhatjuk. Ezek a termékek többnyire külföldről származnak, ráadásul gyakran drágábbak a dióbélnél, akár 4–5 ezer forintot is kifizethetünk érte. Sok esetben tartalmaznak cukrot is, ezért ha mégis ilyet vásárolnánk, érdemes olyat választani, amely 100 százalékban csak diót tartalmaz.

 

6.

Nincs semmi köze hozzá!

Ha nem tudjuk megfizetni a dió árát, akkor pótolhatjuk az alapanyagot diópótlóval, más néven dejóval. A dejó íze hasonló a dióéhoz, egységára pedig töredéke a dió árának: gyártónként általában 1000-2500 forint/kg között mozog az ára. Az olcsóbb árért a minőséggel fizetünk: a termékek többsége napraforgóbélből, búzacsírából, cukorból, aromából és antioxidánsból készül.

 

1.

Mindennek az alapja

Minden tészta alapja a kiváló minőségű liszt, így nem érdemes ezen spórolni. A bejglihez legjobb a búza, azonban már kapható olyan liszt is, melyeket kifejezetten a bejgli sütéséhez fejlesztettek ki. Ezzel könnyen formázható lesz a tészta, miközben megőrzi az omlós jellegét.

 

2.

Rosszabb az alternatíva

A bejgli tésztája a vajtól lesz igazán omlós, ezért hiba lenne az olcsóbb margarinnal helyettesíteni. Érdemes a helyi tejtermelőtől beszerezni, de ha boltban vásárolunk, keressünk minél magasabb

zsírtartalmú vajat. Az előírt vaj húsz százalékát zsírral is helyettesíthetjük, amitől még finomabb, porhanyósabb lesz a tészta.

 

3.

Túl kicsi a méret

A tésztához jobb, ha nagyobb, M vagy L méretű tojásokat választunk. Bár az M méret ára elsőre kedvezőbbnek tűnhet az L-eshez képest, érdemes súly alapján is ellenőrizni. Figyeljük az akciókat is, mivel előfordulhat, hogy a bio vagy szabadtartású tojások hasonló áron vannak, mint a ketreces vagy mélyalmos tartásból származó termékek.

 

4.

Ropog a fogunk alatt

Sokan keverik a darált dióhoz vagy mákhoz a kristálycukornál jóval drágább porcukrot. Olcsóbban kijövünk és a töltelékünk is krémesebb lesz, ha 1 kg darált dióhoz készítünk egy sűrű cukorszirupot 4 dl vízből, 60 dkg kristálycukorból és 20 dkg mézből. Miután felforrt, adjuk hozzá a darált diót, majd rövid idő alatt forraljuk össze.

 

5.

Minden cseppje valódi arany

Sajnos a mézet is hamisítják, ezért keressük a minőségi, Országos Magyar Méhészeti Egyesület termelői által kínált, zárjeggyel ellátott üvegeket. A korábban felbontott méz eredetiségét is könnyen tesztelhetjük: öntsünk keveset egy pohárba, majd adjunk hozzá hideg vizet, és körkörös mozdulatokkal keverjük össze. Az igazi méz leülepszik az aljára, nehezen oldódik fel, míg a hamisítványok könnyen és gyorsan feloldódnak a vízben.

 

6.

Sikáljuk meg a héját!

Mielőtt lereszelnénk a citrusok héját, néhány percre áztassuk almaecetes vízbe, majd sikáljuk le a héjukat egy kefével. Fontos tudni, hogy a gombaölő szer beszívódik a héjba és a gyümölcs húsába is, így teljes mértékben nem távolítható el. Ezért érdemes lehet olyan citromot vagy narancsot választani, amelyek gombaölőszer-mentesek, ökológiai vagy bio termesztésből származnak.

 

7.

Savanykás kontra édes

Az almás-diós töltelékhez inkább a kissé savanykásabb, Jonagold, Jonatán vagy Golden delicious alma fajtákat válasszuk, melyek nem túl vizesek. Miután az almát lereszeltük, érdemes a tűzhelyen megpárolni, így biztos, hogy nem áztatja el a tésztát.

 

8. (könyvajánló)

Ízek otthonról

Mautner Zsófi új szakácskönyve a kunmadarasi nagyszülői házba kalauzolja az olvasót. Oda, ahová annyi ízemlék köti, és ahová mindig visszatér nemzetközi gasztronómiai felfedezőútjairól. És ahol hagyomány és kitekintés egyedülálló kombinációja élteti a konyhát. Mautner Zsófi: A falusi konyhám

8990 Ft, 21. Század Kiadó

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek