Érdemes az ünnepekre alaposan bevásárolni, hiszen nincs annál bosszantóbb, mint amikor kiderül, hogy a vacsorához nincs meg az összes hozzávaló.
Ha lehetséges, vásároljunk a hal szállítására szolgáló hőtárolós szatyrot, és kérjünk egy zacskóban friss jeget a halkereskedőtől. Ezt helyezzük mellé, hogy amíg hazaérünk, stabilan tartsa a hőmérsékletet.
Miután a megvásárolt zsigerelt egész halat megmostuk, leöblítettük, szárazra töröltük, fektessük tálcára, majd takarjuk be konyharuhával. Jól záródó dobozba is tehetjük, ezzel megelőzzük a szagának átterjedését más élelmiszerekre. A hűtő olyan részére tegyük, ahol nincs kitéve esetleges fagyásveszélynek.
Fontos tudni, hogy a zsigerezetlen egész hal sokkal gyorsabban megromlik. Miután a tepsibe fektettük, szórjunk köré zúzott jeget vagy jégkockát. Letakarva tegyük a hűtőbe. A hűtőben a halat maximum 48 óráig tárolhatjuk, de a legbiztonságosabb, ha még aznap felhasználásra kerül.
Felhasználásig mindennap öblítsük le hideg folyó vízzel, öntsük le róla a jeget, mossuk el a tepsit, majd fektessük bele ismét a halat. Újra töltsük fel tiszta jéggel és tegyük a hűtőbe.
Ha nem használjuk fel azonnal, tegyük mélyhűtőbe. Miután megtisztított, szárazra töröltük, szorosan tekerjük körbe folpack fóliával, majd tekerjük be alufóliába. Ezek után mehet a fagyasztóba. A felhasználás előtti estén vegyük ki a mélyhűtőből, és hűtőben engedjük kiolvadni.
A hámozatlan dió, mogyoró és mandula hűvös, száraz helyen, szellősen szétterítve vagy vászonzsákban tartható. Forgassuk át többször, hogy ne penészedjen be. Mielőbb pucoljuk meg, és légmentesen tárolva tegyük a hűtőbe. Ledarálva önmagában vagy cukorral elkeverve adagonként is lefagyaszthatjuk. Írjuk rá, melyik csomag hány deka.
A mákot a legjobb a piacon beszerezni, ahol frissen őrlik, mert a zacskós, bolti terméknek sokszor kellemetlen a mellékíze. Egy darabig tarthatjuk a hűtőben is, de érdemes rövid időn belül elfogyasztani.
A kenyér héja papírzacskóban ropogós marad, de nagyon gyorsan megkeményedik. A pékek szerint a legjobb, ha vászonkendőbe vagy zsákba csomagoljuk, és csak ezután tesszük műanyag zacskóba, vagy a kenyértartóba. A vászont ne feledjük háromnaponta tisztára cserélni.
A víz eltávolítja a gyümölcsökről a természetes védőréteget, ami miatt könnyen megrothadhatnak. Mielőtt az almát és a körtét kamrába tesszük, elég, ha tisztára töröljük egy száraz ruhával. A banán tovább frissen marad, ha szárát folpackba csavarva, hűtőn kívül tároljuk.
Milyen jó illata van a konyhapulton egy tálba halmozott narancsoknak! Sajnos szobahőmérsékleten hamar elkezd penészedni vagy erősebben kiszáradni. A hűtőben akár hetekig is eláll. Hasonlóan tároljuk a citromot, grapefruitot, pomelot és a mandarint.
A tiszta tojást nem kell megmosni, mert megsérülhet a külső védőrétege. Ha szennyezett, próbáljuk meg szárazon megtisztítani. Ha mégis szükséges, csak közvetlenül felhasználás előtt mossuk le. Tegyük a hűtő ajtajának középső részében levő műanyag tojástartóba.
Nejlonba vagy frissen tartó fóliába tegyük a kimért felvágottat és a sajtot. Ez azért fontos, mert így légmentesen tudjuk becsomagolni az ételt, ezzel máris hosszabb ideig tárolható.