Mit teszünk, ha valaki a szemünk láttára a torkához kap, fuldokolni kezd, arca eltorzul, bőre kékes-szürkéslila színre vált?
A „bepánikolunk” nem a helyes válasz. Ilyenkor inkább jusson eszünkbe, hogy fulladás esetén megmenthetjük a másik életét a Heimlich-műfogás segítségével. Persze csak akkor, ha tudjuk, mit kell pontosan tennünk. Lássuk!
Amikor azt látjuk, hogy valaki evés közben hirtelen fuldokolva köhögni kezd, akkor nem árt tudni, mi is történik valójában. A falat, amelyet éppen rágott, a nyelőcső helyett a légcsőbe került, ezzel részlegesen vagy teljesen elzárva a légutat. Ez akkor fordul elő, ha az illető épp a nyelés pillanatában levegőt vesz.
Van, hogy ilyenkor elegendő, ha az ember köhögni kezd, és sikerül felköhögni a félrement ételt. Ha nem, akkor állítsuk fel az illetőt, határozott mozdulattal a lapockái között tenyérrel üssük meg néhányszor – maximum ötször –, így az étel visszakerülhet a garatba, felszabadítva a légutat. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy hiába ütögetjük a fuldoklót, nem hoz eredményt, akkor kell bevetnünk a Heimlich-fogást. Ne késlekedjünk, minden pillanat számít, ugyanis az illető nem jut oxigénhez, így ha nem cselekszünk, akár meg is fulladhat. Ne várjunk arra, hogy elmondja, mi a baj, ugyanis nem tud hangot kiadni.
Mögé állva kulcsoljuk össze a kezünket a hasa felső szakasza előtt. Egyik kezünket szorítsuk ökölbe, hüvelykujjunk hajlatát helyezzük a szegycsontja alatti pontra. Másik kezünkkel szorosan markoljuk át az ökölbe szorított kezünket.
Határozott, gyors mozdulattal rántsuk magunk felé, majd kissé felfelé az öklünket. Ez a mozdulat két részből álljon: először magunk felé húzzuk, majd felfelé. Gyorsan végezzük, tehát a két mozdulat között ne hagyjuk szünetet. Az így megnövekedő légnyomás segít kipréselni a félrenyelt falatot.
Ha az ötödik próbálkozás sem hoz eredményt, azonnal hívjunk mentőt, és folytassuk a műveletet teljesen az elejétől, tehát ütögessük a hátát, majd alkalmazzuk a Heimlich-műfogást.
Amennyiben az illető eszméletét vesztette, rögtön kezdjük el az újraélesztést! A mellkasi lenyomások után befújásos lélegeztetést is alkalmazzunk. Ezt ismételjük a mentők kiérkezéséig!
Nem minden fulladásra jó! Mivel a műfogás a légnyomás elvén alapszik, csak olyankor működik, amikor a félrenyelt dolog elzárja a légcsövet. Félrenyelt folyadék vagy halszálka esetében – amikor nincs fulladás – nem jó a módszer az idegentest eltávolítására.
Csak felnőtt vagy nagyobb gyermek esetében alkalmazzuk, egy éves kor alatti csecsemőknél ne!
Eszméletét vesztett, nem lélegző embernél végezzük inkább a szívmasszázs-befúvás módszerrel az újraélesztést.
A Heimlich-fogás alkalmazása után akkor is hívjunk mentőt, ha az életmentésünk sikeres volt. Mindenképpen meg kell vizsgálni, okozott-e bármi kárt az illető szervezetében az időszakos légszomj vagy az életmentő műfogás.
Világsztárok életét mentette meg
A gyors és hatékony műfogást az amerikai dr. Henry Heimlich fedezte fel 1974-ben. Azóta olyan hírességek életét sikerült ezzel megmenteni az idegentest lenyelése okozta fulladástól, mint Reagan elnök, Cher és Carrie Fisher. De fordítva is előfordult már: Clint Eastwood hősies cselekedetével egy sporttársa életét mentette meg golfozás közben. Az illető félrenyelt egy darabka sajtot, az Oscar-díjas színész-rendező pedig a műfogást alkalmazva sikeresen megakadályozta a fulladást.