Szökőnap

Áldás vagy átok a szökőnap? Te ismered ezeket a babonákat?

K. C.

Létrehozva: 2024.02.03.

Hiedelmek és érdekességek a szökőnapról.

Négyévente jelenik meg naptárunkban a dátum, ami számos hiedelem forrása lett. Február 29-e mellett ráadásul a szökőévhez is kapcsolódtak különféle szokások. Ezekből gyűjtöttünk össze néhányat.

1. Felcserélt eljegyzés

Egy érdekes hagyomány szerint február 29-én a nőknek is lehetősége van megkérni a férfiak kezét. A legenda alapján az 5. században Kildare-i Szent Brigitta elpanaszolta Szent Patriknak, hogy a nőknek túl sokáig kell várniuk a lánykérésre, aki vélhetően ezért engedélyezte, hogy ezen a napon ők kezdeményezzenek.

2. Fizet, aki elutasítja

Bizonyos országokban a fordított lánykérés részét képezte, hogy amennyiben a férfiak nemet mondtak, büntetést kellett fizetniük. Finnországban annyi textilt kellett venniük a nő számára, amennyiből kitelik egy szoknya, Dániában pedig 12 pár kesztyűt, ami elég arra, hogy az elutasított fél elrejtse a jegygyűrű nélküli kezét.

3. Mikor házasodjunk?

A legenda szerint nem érdemes a szökőnapon kimondani a boldogító igent, ugyanis balszerencsét hozhat. Ezért sokan a következő évre tolták az esküvőt. 

4. Halasszuk az építkezést

Korábban ezen a napon nem szívesen építkeztek azok, akik hittek a babonákban. Sőt, a hiedelmek szerint egész évben nem érdemes belekezdeni a folyamatba, ha az esztendő 366 napból áll. Ezen kívül a házvásárlást sem ajánlották a szökővére időzíteni.

5. Ne ekkor üzleteljünk!

A dátummal kapcsolatban úgy tartották, hogy nem ez a legmegfelelőbb idő új üzletet kötni, valamint vállalkozást indítani. Emellett a munkahelyváltást sem javasolták a szökőévben. 

6. Erre keverje a rántást!

A hiedelmek szerint, ha rántást készítünk szökőnapon, azt érdemes az óramutató járásával megegyező irányban keverni. Ha ezt tesszük, azzal belekeverjük a kedvező energiákat az ételbe.

7. Viseljünk ezüstöt!

Úgy tartották, az ezüst megvéd a balszerencsétől, valamint azt is feltételezték, hogy jótékony hatással van az egészségi állapotra. Ezért az emberek korábban ezüstérméket, majd a nemesfémből készült ékszereket viseltek a szökőévben. 

8. Tiltólistás esztendő

Mindezek mellett számos hiedelem kapcsolódik a szökőévhez, amelyek szerint nem érdemes az esztendőben hosszú utazásra indulni, a terhes nők pedig ne ilyenkor vágassák le a hajukat. Sőt, a háziállatok tenyésztésére sem tartották kedvezőnek az időszakot.

Itt van minden, amit a szökőnapról érdemes tudni: 

1. Miért van rá szükség?

A Föld 365 nap, 5 óra, 48 perc és 45 másodperc alatt kerüli meg a Napot, az általunk használt naptárban azonban kerekítünk, ezért 365 napra osztjuk fel az évet. Így a maradék időt 4 évente összegzik és a szökőévben 366 napot számolunk. A plusz nappal pedig a februárt toldjuk meg.

2. Mikortól számoljuk?

Először Julius Caesar vezette be a szökőévet időszámításunk előtt 46-ban. Akkor azonban még más volt az elv, így minden 4-gyel osztható esztendőt szökőévnek nyilvánított. Emiatt azonban túl sok szökőév lett. 

3. Ez volt eredetileg

A római politikus és hadvezér eredetileg azt rendelte el, hogy „a március kalendasa (vagyis hónapja) előtti 6. nap kettőztessék meg”. Tehát e szerint a február 23-át követő nap, február 24-e számított szökőnapnak a ma ismert 29-e helyett.

4. Hol csúszott el a számítás?

A Julius Caesar által bevezetett naptár nem tévedett sokat, később azonban még pontosabb számításokat végeztek. Az eredeti teória azért volt hibás, mert nem minden szökőév osztható néggyel. A százzal oszthatók ugyanis kivételt képeznek ez alól, így azokat ki kellett venni közülük. A 400-al osztható esztendők azonban valóban szökőévek. Később matematikai számítások alapján XIII. Gergely pápa meghatározta a pontos dátumokat és korrigálta a kalendáriumot. 

5. Rendhagyó születésnap

A világon közel 4 millió ember született február 29-én, akik a köztes években leginkább az előtte vagy az utána lévő napon ünneplik a születésnapjukat. Egy család a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült, ugyanis generációkon át szökőnapon születtek az utódok. A nagyapa, Peter Anthony Keogh 1940-ben született, Írországban. Őt követte fia, Peter Eric 1964-ben az Egyesült Királyságban, majd unokája, Bethany Wealth, aki 1996-ban szintén az országban látta meg a napvilágot.

6. Érdekességek a nagyvilágból

Számos különlegesség kapcsolódik február 29-hez. Ilyen a szökőnapon születettek klubja, mely világszerte több mint 11 ezer tagot számlál. A különleges dátumnak saját magazinja is van La Bougie du Sapeur címmel. A lap négyévente jelenik meg, kizárólag ezen a napon. Az újságot Franciaországban szerezhetjük be. 1928-ban Harry Craddock pedig a dátumnak dedikált koktélt hozott létre Leap Day Cocktail néven.

Szöveg: Balatoni Kitti - Fanny Magazin

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek