Praktika

Takarítsuk le a fa nyílászárókat

Létrehozva: 2024.03.24.

Egy fából készült ajtóra vagy ablakra nézve a természet közelében érezhetjük magunkat. A tisztításukra azonban érdemes különösen odafigyelni, hogy minél tovább megőrizzék szépségüket. Mutatunk néhány tippet, hogyan takarítsuk a fa felületet!

Elengedhetetlen praktikákat szedett össze a Fanny magazin.
 

ablak, ablakpárkány
Fotó: Unsplash.com

1.

Tüntessük el a port!

A beltéri fa ajtó esetében érdemes hetente ellenőrizni, hogy mennyire szennyeződött be. Ha már felgyűlt rajta a por, takarítsuk le egy száraz, finom anyagú ronggyal. Ne hagyjuk ki a kilincseket, a zsanérokat és ajtó tetejét sem! Amennyiben lakozott, illetve kezelt fából készült felületről van szó, a portalanítást követően bútorápolóval is áttörölhetjük.


 

2.

Számoljunk le a foltokkal!

Miután alaposan eltávolítottuk a port, töröljük át az ajtót egy enyhén benedvesített, szappanos ronggyal, de használhatunk tisztítóspray-t is. Ügyeljünk rá, hogy finom mozdulatokkal takarítsunk, nehogy összekarcoljuk a felületet!


 

3.

Ne szívja be a vizet!

A tisztítást követően szárítsuk meg a felületet egy puha törülközővel vagy papírtörlővel! Legyünk gyorsak és figyeljünk oda rá, hogy a víz ne szívódjon be a fába!


 

4.

Szükséges az ápolás

Az ajtó tisztítása és száradása után használhatunk méhviaszos ápolószert. Fontos, hogy ez utoljára kerüljön fel, ugyanis az anyag egy vékony réteget hoz létre, amiről lepereg a nedvesség és a szennyeződés. A megfelelő méhviasz kiválasztásához érdemes ismerni a fa fajtáját, így olyat vásárolhatunk, ami nem tesz kárt a felületben. Használhatunk faápoláshoz ajánlott olajat is. 


 

5.

Vigyázzunk az újra

Ha új ajtót vásároltunk és még nem ismerjük, hogyan reagál a különböző vegyszerekre, akkor érdemes először a felület kis részén kipróbálni a takarítószert. Amennyiben nem okoz problémát, folytathatjuk a tisztítást az egész ajtón.


 

6.

Óvatosan a világossal

Népszerű megoldás fehérre festeni a fa ajtókat, azonban ezek tisztítására különösen oda kell figyelni. Amennyiben nem megfelelő módon takarítjuk, könnyen tönkretehetjük a festést. Érdemes mikroszálas kendővel kíméletesen áttörölni a fát anélkül, hogy megkarcolnánk. Ezt egy nedves, beszappanozott, puha szivaccsal is megtehetjük. Ne használjuk vegyszereket, mert kárt tehetnek a festékben!


 

1.

Ne felejtsük el a nyílászárókat!

A fa nyílászárókat is érdemes rendszeresen karbantartani. Ellenőrizzük a vasalatot és szükség esetén tisztítsuk meg a lerakódott szennyeződésektől! 

2.

Így működhet olajozottan!

Érdemes kifejezetten arra alkalmas olajjal bekenni a vasalatot. Ezzel megvédhetjük a kopástól és elősegíthetjük, hogy sokáig jól működjön. A faablakok zárszerkezetét érdemes évente kétszer beolajozni! 

3.

A penész ellenszere

Ahhoz, hogy megelőzzük a páralecsapódás miatti penészedést, érdemes rendszeres szellőztetnünk. A penész károkat okozhat a nyílászárók felületén, sőt, akár alakváltozást is eredményezhet. Új házak esetében különösen fontos figyelni a szellőztetésre, amíg teljesen ki nem szárad az épületszerkezet. 

4.

Határozott mozdulatok

A fa felületeket nedves törlőkendővel is megtisztíthatjuk, amire tegyünk egy kevés mosószert. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne használjunk túl savas vagy lúgos anyagot! Érdemes gyors és határozott mozdulatokkal dolgozni, hogy a fát ne áztassuk sokáig. Figyeljünk oda rá, hogy takarítás közben ne kerüljön víz a vasalatok mozgó részeibe!

5.

Fontos a felületkezelés

A nyílászárók állapotát felületkezeléssel hosszabb idegi megőrizhetjük. Amennyiben natúr fa felületről van szó, a művelet nélkül hamar elszíneződhet. Válasszunk jó minőségű felületkezelő anyagot, hogy hosszútávon is a hasznunkra váljon! Kaphatunk UV-védelmet nyújtó típust, amely tovább tart anélkül, hogy felpattogzana a felületről.

6.

Kenjük több rétegben! 

Ha magunk szeretnénk megcsinálni a felületkezelést, alapozzuk le a nyílászárót, ezt követően ne feledkezzünk meg a köztes-, illetve a fedőréteg felviteléről sem.

7.

Gondolkodjunk most előre!

Ha fából készült ablakok beszerzésén gondolkodunk, fontos tudnunk, hogy mivel az anyagnak nem tesz jót a víz, érdemes még a beépítés előtt felületkezelést alkalmazni. Így az ablak a fallal érintkező részeken át se szívja fel a nedvességet. 

8.

Ezek az ellenségei

A fa felületet a víz mellett a különféle gombás fertőzések és a rovarok sem kímélik. Ezért ügyeljünk rá, hogy a beépítendő ablak egy speciális alapkezelésen essen át, ami ezek ellen is védelmet biztosít. A felületkezelés ellenállóbbá teszi a fát a rovartámadásokkal és az időjárási körülményekkel szemben egyaránt. Ehhez használhatunk gombaölőszert, impregnálószert, de a lazúrozás, a lakkozás és a festés is megoldást jelenthet.



 

Szöveg: Balatoni Kitti


 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek