Nincs is annál nagyobb bosszúság, amikor a kipalántázott zöldségeket megrágják a meztelen csigák. Ennek most véget vethetünk egy magyar találmánynak köszönhetően.
Nemcsak a vakondok, hanem a meztelen csigák is iszonyú pusztítást képesek végezni a kiskertekben. Mivel a csigák nem szeretik a fényt, általában sötétedés után indulnak lakmározó körútjukra, amely sokszor egészen hajnalig tart. Így nem is nagyon látjuk őket, csak a pusztítást, amit maguk mögött hagytak. Nos, egy magyar találmánynak köszönhetően ennek talán vége.
Dr. Rákóczy György és Dr. Pénzes Béla professzor ugyanis szabadalmi oltalomban részesített egy remek módszert, melyet hazai és nemzetközi szinten is mindenki használhat. Ez pedig nem más, mint a tejsavós csapdázás, melynek lényege a következő: a földre helyezett vagy a talajszintbe süllyesztett, savóval félig megtöltött műanyag edényeket a csigák az éjszaka folyamán felkeresik, a tejsavóból táplálkoznak és többségük már nem képes az edény elhagyására. Amelyik mégis, a következő éjszakai látogatása során maradhat a csapdában. Megfigyeléseik szerint az általuk csapdázott, csigákkal erősen „fertőzött” területen 20 csapda, három éjszaka alatt több mint 3000 meztelen csigát fogott.
Célszerű a túrót teljes tejből, vagy 2,8% zsírtartalmú tejből csinálni, hogy jobb legyen a túró minősége - írja a kertlap.hu. A jó tej napok alatt magától is megalszik, de palackozott tej esetén javasolt literenként 1 púpos teáskanál tejfölt belekeverni, amitől a tej biztos, hogy megalszik, és a folyamat felgyorsul. Melegebb helyen ez akár 2-3 nap alatt megtörténik. Ha jól megaludt, lassan felmelegítjük majdnem 100 fokig, amitől a savó és túró szétválik. Finom szűrőn átöntve választjuk szét a túrót és a savót. Ha a savót ezután felforraljuk, akkor tartósabb, akár 2-3 hónapig is használható lesz, ha hűvös helyen, vagy jégszekrényben tartjuk.
A meztelen csigák kártétele az elmúlt 15 évben jelentősen fokozódott, amely a hazai 25 meztelen csigafaj közül elsősorban a két, korábban nagyon ritka faj, a spanyol csupaszcsiga és a barna nagy csupaszcsiga nagyfokú hazai elterjedésének köszönhető. A kertlap.hu beszámolója szerint A spanyol csupaszcsiga és a barna nagy csupaszcsiga életmódja hasonló, mindkettő barna színű, a spanyol csupaszcsiga 7-10 cm hosszú, míg a barna nagy csupaszcsiga 10-15 cm hosszú, de akár a 20 cm is lehet. Rendszerint a nyár végére érik el az ivarérett állapotot, évente egyszer akár 400 tojást is raknak, amelyek a talajban telelnek, majd tavasszal kelnek ki. A csigák hímnős állatok, ami azt jelenti, minden egyed párosodást követően képes a tojások lerakására.