Készítsd fel az autód a jó időre!
A személygépjárművet rendszeresen karban kell tartani, de a tavaszi szezonban érdemes külön gondot fordítani a tisztítására. A Fanny magazin tippjei segítségével gördülékenyen mehet az autó takarítása.
A külső mosást kezdjük a durva szennyeződésekkel! Ehhez használhatunk slagot is, így eltávolíthatjuk a piszok nagy részét! Nézzük át, hogy maradt-e kosz a repedések és az élek között, hiszen az télen könnyen felhalmozódhatott! A mosást folytathatjuk enyhe tisztítószerek és egy puha törülköző segítségével. A téli időszakban az autó aljára került szennyeződéseket és kavicsokat nagynyomású tömlővel eltüntethetjük, ezzel megakadályozhatjuk a rozsdásodást.
Érdemes évente két alkalommal autóviasszal kezelni a külső fényezést, hogy megfelelő védőréteget képezzünk rajta. Ezáltal megóvhatjuk a felületet a szennyeződésektől és a korróziótól. A kezelést a mosás után ajánlott megtenni. Választhatunk spray-t is a védőréteg létrehozásához. Mielőtt kipróbálunk egy új terméket, érdemes letesztelni egy olyan felületen, ami nem látszik annyira.
Szedjük le a dísztárcsákat a kerekekről, majd mossuk le őket! Ilyenkor érdemes meghúzni a kerékanyákat és ellenőrizni a guminyomást is. Nézzük meg, hogy nem szakadtak-e ki a gumiharangok! A futóműre szintén figyeljünk oda, ugyanis egy kis elállítódás is nem kívánatos gumikopáshoz vezethet. Szükség esetén ne felejtsünk el gondoskodni a futóműállításról!
Ha nem gondoskodunk megfelelően a gumitömítésekről, azok idővel repedezetté válhatnak. Az ápolás során először távolítsuk el a szennyeződéseket egy rongy és meleg víz segítségével. Ezután kezeljük a felületet speciális ápolókrémmel, így a gumi újra rugalmassá válhat.
Töröljük át egy meleg vizes ruhával a fényszórókat és a hátsó lámpákat! Ha eltávolítjuk a rajtuk lévő szennyeződéseket, nem csupán tisztábbak lesznek, de a vezetés is biztonságosabbá válik. Így akár az éjszakai fényviszonyok között is jobb lesz a láthatóság.
Amennyiben karcolásokat találunk az autón, alkalmazzunk polírpasztát. Ez a megoldás abban az estben válhat hasznunkra, ha a lakk sérült, de a fényezés még nem jött le teljesen. Ha már a lemez is látható, akkor érdemes javítókészletet használni. A megfelelő színt akár festékboltban is kikevertethetjük vagy beszerezhetjük a márkaszervizből.
Érdemes a takarítást az autó belső terével kezdeni. Első lépésként dobjuk ki a szemetet és porszívózzuk ki a kárpitot. Csak ezután álljuk neki a műszerfal és a további felületek takarításának. Ellenkező esetben könnyedén beledörzsölhetjük a port a borításba.
Porszívózás közben fordítsunk külön figyelmet a nehezen elérhető zugokra! Nézzünk be az ülések alá, ugyanis könnyen találhatunk olyan tárgyakat, amik korábban odaestek! Érdemes előre- és hátramozgatni az üléseket, hogy az alattuk lévő szennyeződésektől is megszabaduljunk.
Töröljük át az üléseket egy meleg vizes ronggyal! Nem érdemes káros vegyi anyagokból álló tisztítószereket használni, a legtöbb felületen ugyanis a víz kiválóan működik.
Amennyiben makacs szennyeződéssel van dolgunk, használjunk egy kis mosogatószert a takarításhoz. Ha van kárpittisztító gépünk, az is a segítségünkre válhat.
A légkondicionáló rendszerről se feledkezzünk meg a tavaszi takarítás során! A fertőtlenítésre érdemes külön gondot fordítani, hiszen a téli időszakban alig használt légkondin megtelepedhettek a baktériumok és a gombák. A fertőtlenítéssel a bekapcsoláskor elkerülhetjük a kellemetlen szagokat is.
A légkondicionáló fertőtlenítését magunk is elvégezhetjük. Ehhez használhatunk olyan speciális tisztítószereket, amiket közvetlenül a párologtatóra fújhatunk, de olyat is választhatunk, amit a belső térben kell párologtatni. Kétévente azonban ellenőriztetnünk kell a légkondicionáló rendszert, ugyanis hűtőfolyadékot veszíthet!
A téli szezon után különösen érdemes odafigyelni rá, hogy az ablakokat belül is megmossuk. A hidegben használt ventilátor és a sok fűtőlevegő miatt ugyanis vékony filmréteg képződik rajtuk, ez pedig rontja a látási viszonyokat.
A műszerfalat óvatosan törüljük át egy nedves ruhával, ügyelve arra, hogy ne kerüljön víz az elektromos csatlakozásokba! Figyeljünk rá, hogy alaposan megszáradjon a felület! A pohártartókról sem érdemes elfeledkezni.