Ha betartod, akár a súlyos betegségeket is elkerülheted.
Kutatások kimutatták, hogy azoknál a magas vérnyomásban szenvedő betegeknél, akik a vérnyomáscsökkentő gyógyszert a belső órájukhoz igazodó időpontban szedik, csökken a szívroham kockázata.
A Dundee Egyetem orvosi karán végzett kutatás kimutatta, hogy az ember kronotípusa - az az időpont, amikor a legjobban érzi magát alváshoz és ébrenléthez - hatással lehet arra, hogy hogyan hat a vérnyomáscsökkentő gyógyszer. A kutatást a müncheni Helmholtz intézettel és egy olasz, brit és amerikai tudósokból álló csapattal közösen végezték.
A Treatment in Morning versus Evening (Time) vizsgálatát több mint 5000 ember töltötte ki, amely felmérte, hogyan van beállítva a testük órája. A válaszadók mintegy fele azt állította, hogy reggel, a másik fele pedig este veszi be a gyógyszereit.
A tudósok megfigyelték, hogy azok, akik nappali életmódot folytattak, és reggel vették be az előírt vérnyomáscsökkentő gyógyszerüket, kisebb valószínűséggel kaptak szívrohamot, mint azok, akik közülük este szedték be. Eközben azok a felmérésben résztvevők, akik éjjeli bagolynak vallják magukat, és este vették be a gyógyszerüket, szintén kisebb valószínűséggel kerültek kórházba szívroham miatt, mint azok, akik közülük reggel szedték be – vagyis ezek alapján a belső biológiai óránkhoz kell igazítani, hogy mikor vesszük be a gyógyszert.
A kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy azok a válaszadók, akik a gyógyszereket olyan időpontokban veszik be, amelyekre jobban ráhangolódnak, jobban védhetik a szívüket. Dr. Filippo Pigazzani, a Dundee Egyetem klinikai főelőadója és tiszteletbeli kardiológus tanácsadója elmondta:
Ezek az eredmények érdekesek, mert paradigmaváltást jelenthetnek a magas vérnyomás kezelésében.
A tanulmány szerzői hangsúlyozták, hogy a betegeknek az orvosuk tanácsának megfelelően kell szedniük továbbra is a gyógyszereiket - számol be róla a Mirror.