A cipők takarításában nagy segítséget jelent a mosógép használata. Szerencsére sok lábbeli mosható ilyen módon, azonban számít, hogyan csináljuk!
Ugyan a mosógép elvégzi helyettünk a piszkos munkát, csak bizonyos cipők esetében alkalmazzuk. A bőrből, velúrból, selyemből vagy gumiból készült lábbeliket inkább kézzel tisztítsuk vagy bízzuk szakemberre!
Ha a cipőnk pamutból, vászonból vagy poliészterből készült, a mosógép várhatóan nem tesz kárt bennük, de ezeket a darabokat is érdemes előkészíteni.
Érdemes ellenőrizni a gyártó leírását, hogy meggyőződjünk róla, tisztíthatjuk-e az adott cipőt a mosógépben.
A mosás előtt távolítsuk el a nagyobb szennyeződéseket a lábbeliről egy nedves ronggyal vagy cipőkefével! Ne feledkezzünk el a talpak tisztításáról sem!
Mielőtt a mosógépbe tesszük a lábbelit, vegyük ki a cipőfűzőket és a talpbetéteket is! Ezeket érdemes külön mosózsákban mosni, ellenkező esetben a fűzők beleakadhatnak a dobba, a talpbetétek pedig a cipőből kiesve megsérülhetnek. Ezeket akár szódabikarbónás vízben kézzel is kimoshatjuk.
Ügyeljünk a cipők védelmére! Ennek érdekében használhatunk mosózsákot. Ha nincs, akkor párnahuzatot vagy törülközőket is betehetünk a gépbe, hogy óvjuk a lábbeliket az ütődéstől. Érdemes egyszerre több párt kimosni, így kevésbé hánykolódnak.
Figyeljünk rá, hogy ne állítsunk be 30 foknál magasabb hőmérsékletet, ellenkező esetben a magas hőfok árthat a cipőknek! A hideg vizes kímélőmosás is ideális választás lehet.
A mosáshoz használjunk folyékony mosószert! Ez azért fontos, mert, ha a mosópor nem oldódik fel eléggé, akkor könnyen a cipőkre ragadhat. A mosószerből kevés is elég, öblítő helyett pedig ecetet is kipróbálhatunk.
Fontos tudnunk, hogy a centrifuga kárt tehet a lábbelikben, ezért válasszunk csökkentett fokozatot. Habár így a száradáshoz több időre lesz szükség, ezáltal megkímélhetjük a cipőket.
A szárítógép árthat a cipőknek, ezért ne használjuk, miután kimostuk őket. Inkább hagyjuk, hogy a lábbelik maguktól megszáradjanak a szabadban vagy a lakásban - írja a Fanny magazin.