Nem csupán a jégkockák készítésére alkalmas.
A szép, színes, szilikonos jégkockatálcát sokan értelemszerűen csakis a jégkockák készítésére tartják – a rendeltetésszerű használat mellett azonban még számos lehetőség rejlik ebben a kis edénykében. A Mindmegette nemrég felsorolta, mi mindennel tölthetünk meg egy üres jégkockatartót, amivel leegyszerűsíthetjük és megkönnyíthetjük a hétköznapokat!
Közeledik a jó idő, amikor egyre többször csábulunk el egy-egy jeges kávéra. Ha te is jegeskávé-imádó vagy, főzz le egy kanna kávét, hagyd szobahőmérsékletűre hűlni, majd töltsd fel vele a tálcát! Ezzel a módszerrel nem vizezed fel az italod, csak még több kávéval töltöd meg a poharad. Ha jegestea-rajongó vagy, ugyanígy járhatsz el a kedvenc teáddal is.
Előfordul, hogy a vendégség után megmarad egy-egy üveg felbontott bor. Ezeket soha ne dobd ki: öntsd a jégkockatálcába, és fagyaszd le! A borkockák jó szolgálatot tesznek főzéskor, vagy a következő alkalommal a bor hűtéséhez. Ez egyébként akkor is jó módszer, ha nem iszol alkoholt, viszont a főzéshez rendszeresen szükséged van rá: a fagyasztással ugyanis meghosszabbíthatod a főzőbor eltarthatóságát. Így nem kell mindig új palackot vásárolnod, amikor egy recept csak 1-2 decit igényel. A fagyasztott bor felengedés után kristályosodhat és a színe is megváltozhat, de ez minőségromlást nem jelent!
A hagyma karamellizálása akár egy órával is meghosszabbíthatja a főzési időt, de megéri, hiszen sokkal mélyebb ízt ad az ételnek, mint a pirított hagyma. Hogy időt spórolj, készíts el egy nagyobb adagot, hűtsd le, és tedd a jégkockatartóba, majd mehet a fagyasztóba. A megdermedt karamellizált hagymadarabokat aztán serpenyőben, alacsony lángon gyorsan kiolvaszthatod és felhasználhatod.
A boltban vásárolt bébiételek pillanatok alatt tálalhatók, ezért is szeretik az anyukák – no és persze pepecselni sem kell vele annyit, mint a házi készítésű pürékkel. Ha azonban egyszerre nagyobb adagot készítesz, majd utána lefagyasztod a jégkockatartóban, mindig lesz kéznél finom, házi papi. Szinte bármilyen zöldségből készülhet házi bébiétel: sárgarépa, avokádó, brokkoli, édesburgonya stb. Főzd meg a zöldségeket, hagyd hűlni, majd turmixold le! Ezután tedd a jégkockatálcába, és fagyaszd le! Miután a püré megdermedt, tedd át a kockákat egy légmentesen záródó edénybe, és címkézd fel azt! A különböző összetevőket nemcsak egyben, hanem akár külön-külön is lefagyaszthatod, és különböző ízkombinációkat hozhatsz létre attól függően, hogy a babádnak mire van szüksége éppen.
Amikor egy sütihez csak a tojássárgája vagy csak a fehérje kell, a fel nem használt rész gyakran végzi a szemetesben. Ahelyett, hogy elpazarolnád a tojás másik felét, tedd egy jégkockatálcába! A maradék tojásfehérje vagy -sárgája akár egy évig is eláll a fagyasztóban.
A friss fűszernövények egyike azon összetevőknek, amelyekből keveset használunk. Ha nem bízol abban, hogy cserépben életben tartod a növényt, a leveleket le is fagyaszthatod, így hónapokig kéznél lesz a friss fűszernövény. Ehhez mosd le a növényt, töröld szárazra, majd távolítsd el a szárakat. Vágd fel a leveleket, majd helyezd szépen a jégkockatálcába. Töltsd fel hideg vízzel a cellákat úgy, hogy ellepje a leveleket. A víz jégbe zárja a növényeket, és megóvja az ízüket. Ha legközelebb szükséged lesz rá, csak tedd a kockát egy tányérra, és hagyd, hogy szobahőmérsékleten a víz elolvadjon. Töröld szárazra a növényt, és már használhatod is!
Készítsd el kedvenc kevert sütid tésztáját, és adagold jégkockatálcákba. Ha váratlan vendégek érkeznek, vagy rád tör az édességéhség, csak vedd elő a fagyóból az egyiket, és máris sütheted! Költséghatékony és alakbarát megoldás!
Saját készítésű mosogatótabletta? Nagyon egyszerű és környezetbarát megoldás. Keverj össze szódabikarbónát, bóraxot, sót, ecetet és citromos illóolajat, majd öntsd a keveréket a jégkockatálcába, és amennyire csak lehet, préseld össze. Hagyd így megszáradni. A kis téglalapokká keményedett tabletták ugyanolyan hatékonyan távolítják el a szennyeződéseket az edényekről, mint a boltban vásárolt fajták.