Praktika

Tuti tipp: így tüntesd el a lisztbogarat az élelmiszerekből

Létrehozva: 2024.06.02.

Az élelmiszerekben váratlan vendégekkel is találkozhatunk. Ilyen a lisztbogár is, aki szívesen rágja be magát a számára vonzó alapanyagokba. Megmutatjuk, hogyan szabadulhatunk meg tőle.

1. Váljunk meg a bogaraktól!

Ha a lisztbogarak belekerültek az élelmiszerbe, sajnos meg kell szabadulnunk az alapanyagoktól. Dobjunk ki mindent, amiben megjelentek az élőlények – javasolja a Fanny magazin.

2. Ellenőrizzük az élelmiszert

Nézzük át azokat az alapanyagokat is, amiket még ki sem bontottunk. Ez ugyanis nem garantálja azt, hogy nem találunk bennük kellemetlen vendégeket. A bogaraknak nem jelent akadályt átrágni bizonyos csomagolásokat. Ráadásul a nőstények bele is petézhetnek az élelmiszerekbe. Sajnos a bogarak a nevük ellenére a liszt mellett a teákat és a fűszereket is kedvelik, ezért célszerű azokat is alaposan átvizsgálni.

3. Szitáljuk át a lisztet

Akkor is legyünk elővigyázatosak a felhasználás előtt, ha bizonyos ételekben nem fedeztünk fel lisztbogarakat. A biztonság kedvéért szitáljuk át a lisztet és a gabonaféléket.

liszt, sütés
Pár tipp, hogy a liszt bogármentes maradjon Fotó: Pixabay

4. A megelőzés a legfontosabb

Igyekezzünk megakadályozni, hogy a bogarak ellepjék az élelmiszereket. Ennek érdekében használjunk üveg edényeket vagy jól zárható dobozokat. Ha ezekben tároljuk az alapanyagokat, hatékonyan védekezhetünk az élőlények ellen. Arra azonban figyeljünk oda, hogy alaposan csavarjuk rá a kupakot az üvegekre, illetve a tető jól záródjon, mert gyakran még a parányi réseken is képesek átjutni.

5. Védekezzünk takarítással

Miután mindent átnéztünk, érdemes alapos nagytakarítást végezni és áttörölni a polcokat ecetes vízzel, ami elriasztja a bogarakat. Emellett a babérlevelet sem kedvelik, ezért azt célszerű kitenni a polcokra.

6. Nem szeretik az újságpapírt

Ki hitte volna, hogy az újságpapír is hasznunkra válhat a védekezésben? Tegyünk néhány lapot a konyhapolcra, hogy a bogarak kevésbé lepjék el a helyet.

7. Más bogarakra is figyeljünk

A lisztbogarakon kívül más élőlények is felbukkanhatnak a az élelmiszerekben, ezért nem árt körültekintőnek lennünk. A kekszbogarak jelenlétét is érdemes ellenőrizni, ugyanis ezeket az apró vörösesbarna állatokat vonzza a liszt, valamint a gabonafélék és a tészták. Mivel csalogatja őket a fény, így könnyen lehet, hogy az ablakkeretek vagy a konyhapult felé is elindulnak. 

8. Takarítsunk alaposan

Ha kekszbogarak költöztek az élelmiszerbe, célszerű minél előbb cselekedni. Porszívózzuk ki az adott területet és figyeljünk arra, hogy átnézzük a sarkokat és a repedéseket. Ezután ürítsük ki a porszívót és dobjuk ki a szemetet, beleértve a bogarak által ellepett alapanyagokat is. Miután eltávolítottuk az élőlényeket, érdemes alaposan kitakarítani a konyhaszekrényt és az egész helyiséget is.

9. Előzzük meg a bajt!

A kekszbogarakat az élelmiszerek hívogatják, ezért a hátul felejtett, rég nem használt alapanyagok könnyen a célpontjukká válhatnak. Érdemes tárolóedényekben tartani és alaposan lezárni az élelmiszereket, valamint rendszeresen ellenőrizni őket. 

10. Figyeljünk, hova pakolunk

Ha hűvös, száraz helyen tartjuk az alapanyagokat és kevesebb ömlesztett élelmiszert tárolunk, azzal csökkentjük a bogarak megjelenésének kockázatát. 

11. Honnan tudjuk, milyen fajta?

Ha az élelmiszerben olyan kukacokat találunk, amelyek 1 cm-nél kisebbek, akkor valószínűleg dohánybogat vagy zsizsikfélét találtunk.. Ha azonban a falon mászik és nagyobb 1 cm-nél, akkor lehetséges, hogy kenyérbogárral, lisztbogárral vagy aszalványmollyal állunk szemben.

12. Védekezés kukacok ellen

Ha kukacokkal találkozunk, az esetükben is a takarítás és az élelmiszerek kidobása jelent megoldást. Nézzük át a kevésbé látható, párásabb zugokat is, ami a lisztkukacok kedvelt helye. Ne feledkezzünk el a háztartási gépekről, a dekorációs tárgyakról és a plafonról sem.

13. Muslicák megjelenése

A muslicák is megjelenhetnek a lakásban, ugyanis szeretik a romlásnak induló gyümölcsöket és zöldségeket. De vonzza őket az alkohol és a nedves kávézacc is. Ráadásul az élelmiszerek mellett kedvelik a szemetest, illetve a túllocsolt virágföldet egyaránt. 

14. Gátoljuk meg az elterjedést

Mivel a nőstény muslicák egy alkalommal akár 500 petét is rakhatnak, amelyekből egy nap alatt kikelhetnek az utódok, érdemes minél előbb kidobni minden romlott élelmiszert. A zöldségeket és gyümölcsöket inkább tároljuk a hűtőben és vigyük le gyakran a szemetet. Öblítsük ki azokat az üvegeket, amelyekben alkohol volt!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek