Nem mindig tudjuk, hogyan viselkedjünk külföldön.
Egy külföldi utazás során izgatottak várjuk, hogy megismerkedjünk az adott ország kultúrájával. Csorba Katalin protokoll szaktanácsadót kérdezte a Fanny Magazin az illemszabályokról, amelyeket érdemes figyelembe venni.
1. Kávé tej nélkül
Amikor egy igazi olasz pizzériában járunk, ne lepődjünk meg, ha elutasítják a kiszolgálást, ha ketchupot vagy parmezán sajtot kérünk a pizzánkra. Az olaszoknál szinte elképzelhetetlen, hogy ezeket az összetevőket egy jó pizzával kombinálják. Kiadós ebéd után pedig ne rendeljünk capuccinót, szerintük ugyanis a tej alapú italok nehezítik az emésztést. Inkább kortyoljunk egy finom eszpresszót!
2. Kicsit késve érkezzünk
Ha meghívást kapunk egy spanyol otthonba, soha ne érkezzünk pontosan, mert könnyen előfordulhat, hogy a házigazdát még felkészületlenül találjuk. A személyes tér kisebbnek tűnhet más kultúrákhoz képest, és általános, hogy a barátok és családtagok öleléssel és mindkét arcra adott puszival üdvözlik egymást.
3. Itt van a szieszta ideje!
Görögországban a legtöbb üdülőhelyen komolyan veszik a szieszta idejét, ami 14 és 17 óra között van. Ilyenkor a helyiek pihennek, az üzletek pedig általában zárva tartanak. Ebben az időszakban ne hangoskodjunk, inkább kövessük mi is a helyiek példáját, és pihenjünk egy kicsit mi is.
4. Várjuk ki a sorunkat!
Az angolok különösen nagyra értékelik a türelmet, ezért kifejezetten udvariatlannak számít, ha megpróbálunk előretolakodni a sorban. Tömegközlekedéskor, például a metró mozgólépcsőjén, mindig álljunk a jobb oldalra, hogy azok, akik sietnek, könnyedén el tudjanak haladni mellettünk.
5. Lényeges a precizitás!
Németországban nagy hangsúlyt fektetnek a pontosságra, legyen szó üzleti megbeszélésről, vagy baráti találkozásról. Az időben való érkezést a tisztelet és a megbízhatóság jelének tekintik, ezért ne sértsük meg őket azzal, hogy késve érkezünk.
6. Nem illik megkérdezni
A horvátok vendégszeretőek, ezért udvariatlanság visszautasítani, ha megkínálnak valamivel. Köszönjük meg nekik a saját nyelvükön, egyszerűen egy „Hvala” -val. Beszélgetéskor kerüljük a közelmúlt háborús eseményeit, mivel ez még mindig sokak számára fájdalmas emlékeket idézhet elő. Emellett ne használjuk a "balkáni" kifejezést az országra utalva, mert a horvátok nyugat-európainak vallják magukat.
7. Nézzünk a szemébe!
Az ajándékozás fontos része a francia kultúrának, ezért ha meghívást kapunk vacsorára, ne érkezzünk üres kézzel. A háziasszonynak egy csokor virág, a házigazdának egy üveg bor tökéletes ajándék. A franciák mindenkivel koccintanak az első korty ital elfogyasztása előtt, miközben tartják a szemkontaktust.
8. Fordítva működik
Amikor Bulgáriában járunk, ügyeljünk arra, hogy a bólogatás és a fejrázás gesztusai éppen az ellenkezőjét jelentik, mint a többi európai országban. Tehát a bólogatás a nemet, míg a fejrázás az igent jelenti. Ugyanez a szokás érvényes más balkáni országokban is, például Albániában és Macedóniában is.