Jobb, ha mindenki tisztában van a következményekkel!
Egy fogorvos figyelmeztetést adott ki minden kávérajongónak, mondván: a kedvelt italuk sajnos egy cseppet sem tesz jót a fogaknak.
Payal Bhalla kifejtette, hogy a kávé savas jellege a fogzománc eróziójához vezethet, ami érzékenységet és szuvasodást okozhat. A szakember arra is rámutatott:
Vízhajtó tulajdonságai hozzájárulhatnak a szájszárazsághoz és a csökkent nyáltermeléshez, ami növeli a fogszuvasodás kockázatát. A nyál döntő szerepet játszik a száj egészségének fenntartásában a savak semlegesítésével, valamint az ételmaradékok és a káros baktériumok kimosásával.
Megjegyezte, hogy a szájszárazság nem csak fogszuvasodáshoz vezet, de rossz leheletet is okoz. És ha már kávé: az esztétikai károkozásról is szót ejtett:
− A tanninok felelősek a kávé sötét színéért, és megtapadhatnak a zománcon, ami elszíneződéshez és foltokhoz vezet a fogakon − magyarázta Bhalla.
Egy másik dolog, amit szem előtt kell tartani: ha cukrot vagy édesítőszert adunk a kávéhoz, tovább rontjuk a fogunk állapotát, kiváltképp, ha mindezt lassú, kényelmes kortyolgatással párosítjuk.
A kávé lassan kortyolgatva hosszan tartó cukorhatásnak teszi ki fogakat. Ez több időt biztosít a szájban lévő baktériumoknak, hogy a cukorból táplálkozzanak, és savakat termeljenek, amelyek károsíthatják a zománcot
− fejtette ki a szakember.
Azoknak, akik még nem állnak készen arra, hogy lemondjanak a reggeli koffeinbevitelről, Bhalla ad néhány tanácsot. A fogorvos azt ajánlja, hogy korlátozzuk a kávé fogakkal való érintkezését úgy, hogy gyorsabban isszuk meg azt, továbbá érdemes szívószálat is használni, valamint kávézás után kiöblíteni a szánkat vízzel, hogy segítsen semlegesíteni a savasságot és kimosni a foltokat okozó vegyületeket.
A rendszeres fogmosás szintén kulcsfontosságú, a szakértő arra buzdította az embereket, hogy „gyakorolják a jó szájhigiéniát, beleértve a rendszeres fogmosást, fogselyem használatát és a fogorvosi ellenőrzéseket” − írja a Mirror.