Előfordul mostanában, hogy nehezebben megy a gondolkodás vagy egyszerűen nem jutnak eszünkbe bizonyos dolgok? Ha igen, akkor itt az ideje, hogy kiderítsük, mi ez az egész és mi okozza!
A hétköznapi teendők is komoly kihívást jelenthetnek számunkra, ráadásul rettenetesen frusztráló, hogy az agyunk nem úgy működik, ahogyan azt már megszoktuk.
Előfordulhat, hogy egy beszélgetés közepén elveszítjük a saját gondolatmenetünket, vagy végtelenül egyszerű szavak nem jutnak eszünkbe, esetleg nem tudunk felidézni egy emléket. Ez az állapot általában csupán átmeneti, de időtartama változó lehet. Ne ijedjünk meg, ez nem egy betegség, nem azonos a demenciával, ez csupán egy állapot, amelyen tudunk változtatni. Az agyi köd olyan gyakori tünetcsoport, amely befolyásolja a gondolkodást, az emlékezést és a koncentrációt. Ahogy a neve is mutatja, ezek a tünetek elhomályosítják az elménket, és megnehezítik az olyan rutinfeladatok elvégzését, mint a beszélgetés, az utasítások meghallgatása vagy valaminek az emlékezetünkbe való rögzítése – írja a Fanny magazin.
Olyan furcsaságokat tapasztalhatunk, mint a koncentrációs vagy fókuszálási nehézségek, enyhe zavartság, fáradtság, feledékenység, például nem jutnak eszünkbe nevek, dátumok, vagy az, hogy miért mentünk be egy adott helyiségbe, elveszítjük a gondolatmenetet, szellemileg kimerültnek érezzük magunkat, folyamatosan keressük a megfelelő szavakat, kifejezéseket, lassú a gondolkodásunk és reakcióidőnk, vagy képtelenek vagyunk odafigyelni arra, amit éppen csinálunk, nehezen oldjuk meg a problémákat, nem megy a tanulás. Ezek a tünetek általában jönnek és mennek, de nagyon frusztrálóak lehetnek. Befolyásolhatják napi tevékenységeinket, iskolai vagy munkahelyi teljesítményünket, önbecsülésünket és az emberi kapcsolatainkat.
Ezen kívül előfordulhat, hogy az agyi köd olyan események utóhatásaként jelentkeznek, mint a COVID-19 fertőzés, kemoterápia vagy hosszú kórházi kezelés. Ennek oka, hogy az immunrendszerünk védekezésképpen gyulladást hoz létre a szervezetben, akár az agyunkban is, hogy így szabaduljon meg a kórokozóktól. Ez pedig – ugyan csak átmenetileg, de - blokkolja vagy megnehezíti az információfeldolgozást. Emellett bizonyos betegségek, mint például a COVID-19 esetében, a fertőzés tüneteink megszűnése után a bélrendszerünkben még egy jó ideig tovább él a vírus, megváltoztatja annak mikrobiomját. Ez csökkentheti, hogy mennyi szerotonin – vagyis kémiai hírvivő - termelődik a szervezetünkben, mindez pedig hatással lehet a kognitív funkciókra és az agyi köd tüneteihez vezethet.
Erre az állapotra nincs speciális kezelés, mivel nem egy konkrét betegségről van szó, hanem más probléma tüneteként jelenik meg. Éppen ezért a legfontosabb, hogy kiderüljön, milyen betegségnek a kísérő jele az agyi köd, és annak kezelésével ez is elmúlik. Mindazonáltal sokat javíthatunk a kognitív funkcióinkon, ha változtatunk az életmódunkon. Tegyünk meg mindent, hogy jobban aludjunk éjszakánként, és közben az egész szervezetünk, így az agyunk is regenerálódni tudjon. Együnk vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben és rostokban gazdag ételeket. Fogyasszunk minél több probiotikus finomságokat, amelyek helyreállítják a bélflórát. Ilyen például a savanyúkáposzta, joghurt, kimchi és más fermentált ételek, italok. Minden nap mozogjunk legalább fél órát. Tartsunk szüneteket a nap folyamán. Ilyenkor ne csináljunk semmit, ne is erőltessük az agyunkat, inkább csak tompán bámuljunk magunk elé, vagy meditáljunk.
Ha nagyon zavar minket ez az állapot, és úgy érezzük, hogy egyedül nem tudunk megbirkózni vele, akkor kérjük pszichológus segítségét. A pszichoterápiák, mint például a kognitív viselkedésterápia gyors eredményt hozhat. Ha ennél is súlyosabb a helyzet, akkor kezelőorvosunk olyan gyógyszerek átmeneti szedését javasolhatja, mint az antidepresszánsok vagy a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID). Hasznos lehet, ha családunkkal, barátainkkal és kollégáinkkal beszélünk az általunk tapasztalt nehézségekről, hogy megértsék, mi miért történik és ez milyen hatással lehet ez ránk.
Nincs konkrét időkeret arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig tart esetünkben az agyi köd. Lehet néhány nap vagy akár hetekig, hónapokig is elhúzódhat.
Nincs teszt a megállapítására. Kezelőorvosunk megkérdez minket a tüneteinkről és arról, hogy ezek hogyan érintenek minket. A kórelőzmény pontos és részletes feltárásának kulcsfontosságú szerepe van, hiszen ebből kiderül, hogy mi válthatta ki ezt a jelenséget. Szükség lehet vérvizsgálatra és az agy különböző képalkotó diagnosztikájára is. Mindezek együttesen kimutathatják az agyi köd olyan okát, amely kezelhető, például cukorbetegség vagy vérszegénység.